Home SPORTS NEWS Στα τελικά Ιταλία, Βέλγιο και Ουαλία

Στα τελικά Ιταλία, Βέλγιο και Ουαλία

darmian

Την πρόκριση τους στο τελικά του Euro 2016 πανηγύρισαν Βέλγιο και Ουαλία. Οι “κόκκινοι διάβολοι” πέρασαν άνετα από το “Estadi Nacional”, κερδίζοντας με 4-1 την Ανδόρα. Ναϊνγκολάν (19′), Ντε Μπράινε (42′), Αζάρ (56′ πεν.) και Ντεπουάτρ (64′) οι σκόρερ των νικητών (είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Αζάρ στο 78′), ενώ για τους γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά ο Λίμα (51′ πεν.).

Στα γήπεδα της Γαλλίας και η Ιταλία

Η Ιταλία σφράγισε και μαθηματικά την πρόκριση της στα τελικά του Euro 2016, μετά την εκτός έδρας επικράτηση της επί του Αζερμπαϊτζάν με σκορ 3-1. Ο Έντερ στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την “Σκουάντρα Ατζούρα”, με τον Ναζάροβ στο 31′ να φέρνει το ματς στα ίσα για τους γηπεδούχους. Ο Ελ Σαραουί δύο λεπτά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ιταλούς και στην επανάληψη ο Νταρμιάν σημείωσε το τελικό 1-3. Οι Αζέροι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το ματς, καθώς αποβλήθηκε ο Χουσεΐνοβ στο 88ο λεπτό. Κοντά στην πρόκριση από τον 8ο όμιλο και η Νορβηγία, η οποία επίσης τσέκαρε την παρουσία της στα γήπεδα της Γαλλίας, μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Μάλτας. Σκόρερ για τους νικητές οι Τετέι στο 19′ και Σόντερλουντ στο 52′. Η Κροατία κέρδισε… περίπατο την Βουλγαρία με σκορ 3-0 (2′ Πέρισιτς, 42′ Ράκιτιτς, 81′ Κάλινιτς) και παρέμεινε σε απόσταση βολής από την Νορβηγία. Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, όπου οι Σκανδιναβοί πάνε στην Ιταλία ενώ η Κροατία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μάλτα.

Νίκησε η Ολλανδία, “απάντησε” η Τουρκία

Στην Αστάνα, η Ολλανδία έμεινε ζωντανή, επικρατώντας με σκορ 2-1 του Καζακστάν. Ο Βαϊνάλντουμ έδωσε το προβάδισμα στους “οράνιε” στο 33ο λεπτό, με τον Σνάιντερ στο 50′ να σημειώνει το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τέρμα του Κουάτ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Όμως λίγη ώρα αργότερα η Τουρκία πέρασε νικηφόρα από την Πράγα κερδίζοντας την Τσεχία με 2-0 (62′ πεν. Ινάν, 80′ Τσαλχάνογλου), κρατώντας έτσι το προβάδισμα για την 3η θέση. Την τελευταία αγωνιστική η Ολλανδία υποδέχεται την Τσεχία και η Τουρκία την Ισλανδία.

Γκολ και θέαμα μέσω… αδιαφορίας

Αδιάφορο το ματς στο “Laugardalsvöllur” του Ρέικιαβικ, με την Ισλανδία να έχει ήδη περάσει στα τελικά της διοργάνωσης και η Λετονία να μην έχει ελπίδες για την τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 έπειτα από τέρματα των Σίγκτορσον (5′) και Σίγκουρτσον (27′) και με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης. Στην επανάληψη οι Λετονοί βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις με τους Κάουνα (49′) και Σαμπάλα (68′) για το τελικό 2-2.

Βαθμολογίες

Σάββατο

Ισλανδία – Λετονία 2-2 (5′ Σίγκτορσον, 27′ Σίγκουρτσον / 49′ Κάουνα, 68′ Σαμπάλα)

Καζακστάν – Ολλανδία 1-2 (96′ Κουάτ / 33′ Βαϊνάλντουμ, 50′ Σνάιντερ)

Αζερμπαϊτζάν – Ιταλία 1-3 (31′ Ναζάροβ / 11′ Έντερ, 43′ Ελ Σαραουί, 65′ Νταρμιάν)

Νορβηγία – Μάλτα 2-0 (19′ Τετέι, 52′ Σόντερλουντ)

Τσεχία – Τουρκία 0-2 (62′ πεν. Ινάν, 80′ Τσαλχάνογλου)

Ανδόρα – Βέλγιο 1-4 (51′ πεν. Λίμα / 19′ Ναϊνγκολάν, 42′ Ντε Μπράινε, 56′ πεν. Αζάρ, 64′ Ντεπουάτρ)

Βοσνία – Ουαλία 2-0 (71′ Τζούριτς, 90′ Ιμπίσεβιτς)

Ισραήλ – Κύπρος 1-2 (76′ Μπιτόν / 58′ Ντόσα Τζούνιορ, 80′ Δημητρίου)

Κροατία – Βουλγαρία 3-0 (2′ Πέρισιτς, 42′ Ράκιτιτς, 81′ Κάλινιτς)