Home SPORTS NEWS Συνήλθε η Γιουβέντους, κατέρρευσε η Ίντερ, ξέσπασε η Ρόμα

Συνήλθε η Γιουβέντους, κατέρρευσε η Ίντερ, ξέσπασε η Ρόμα

chellini-morata-juventus

Η μηχανή της Γιουβέντους πήρε μπροστά έστω και καθυστερημένα και με το 3-1 επί της Μπολόνια μπαίνει δειλά δειλά στη μάχη του τίτλου που πριν από δύο εβδομάδες έμοιαζε χαμένη. Αυτό είχε παραδεχθεί ο αρχηγός των “μπιανκονέρι”, Τζιανλουίτζι Μπουφόν, ο οποίος βρέθηκε στο επίκεντρο ξανά αυτήν την εβδομάδα με τον αποκλεισμό του από τη λίστα των 59 υποψηφίων για τη “Χρυσή Μπάλα”. Μόλις στο 5ο λεπτό, πάντως, μάζεψε την μπάλα από την εστία του μετά από το γκολ του Αντονί Μουνιέ και τα… φαντάσματα επέστρεψαν στους “μπιανκονέρι”.

Η διαφορά ποιότητας με την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα ήταν μεγάλη. Και δεν άργησε να φανεί στον αγωνιστικό χώρο. Στο 33′ ο Άλβαρο Μοράτα έδειξε ότι βρίσκεται σε τρομερή φόρμα και ισοφάρισε σε 1-1 για τη “γηραιά κυρία” που είχε τον έλεγχο, αφού η ομάδα του Μάριου Οικονόμου (βασικός) γύρισε πίσω μετά από το γκολ. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Πάουλο Ντιμπάλα έκανε την ανατροπή από το σημείο του πέναλτι. Η κατάρρευση των φιλοξενουμένων ήταν αναπόφευκτη και στο 63′ ο Σάμι Κεντίρα συνδύασε το ντεμπούτο του στη Serie A με γκολ. Οι αλλαγές “έκοψαν” τον ρυθμό και των δύο ομάδων και εν τέλει το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τα πρώτα λεπτά και του Κουάντουο Ασαμόα στη φετινή σεζόν.

FT – VIDEO (Serie A): Juventus 3-1 Bologna Fc 1909All Goals & Highlights [HD]Sami Khedira scored his first goal for Juventus

Posted by Football Goals & Highlights on Sunday, October 4, 2015

Γιουβέντους (4-3-3): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Κεντίρα (90+2′ Ασαμόα), Ερνάνες (67′ Λεμινά), Πογκμπά, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Μοράτα (76′ Τζάτζα)

Μπολόνια (4-2-3-1): Μιράντε, Φεράρι, Οικονόμου, Γκασταλντέλο (48′ Ροσετίνι), Μαζίνα, Ντιαβαρά, Πουλγκάρ (70′ Μπρίγκι), Μουνιέ, Μπριέντζα (76′ Φάλκο), Ρίτσο, Ντέστρο

Η Ίντερ έψαχνε αντίδραση μετά από τη συντριβή από τη Φιορεντίνα στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” και το μόνο που κατάφερε ήταν να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 από τη Σαμπντόρια στο “Μαράσι”, με συνέπεια να φτάσει στη διακοπή του πρωταθλήματος με δεύτερη σερί αποτυχία. Οι “νερατζούρι” είχαν την μπάλα, αλλά για ακόμα ένα παιχνίδι είχαν πρόβλημα στη δημιουργία. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στην εκτέλεση, όπως έδειξε και η απίθανη ευκαιρία που έχασε ο Χοακίν Κορέα στο 1ο ημίχρονο.
Με την έναρξη του 2ου μέρους, όμως, ο φορμαρισμένος Λουίς Μουριέλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και σκόραρε για 4η φορά σε 8 αγώνες με αντίπαλο την Ίντερ. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν άλλαξαν πλάνο, πίεσαν και δικαιώθηκαν, αφού ο Ιβάν Πέρισιτς ισοφάρισε στο 76ο λεπτό και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για τους “νερατζούρι”. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έμεινε εκτός αποστολής του Βάλτερ Τζένγκα για το παιχνίδι.

FT – VIDEO (Serie A): U.C. Sampdoria 1-1 F.C. Internazionale MilanoAll Goals & Highlights [HD]

Σαμπντόρια (4-1-4-1): Βιβιάνο, Περέιρα, Μοϊσάντερ, Ζουκάνοβιτς, Μεσμπάχ, Φερνάντο (87′ Ιβάν), Εντέρ, Σοριάνο, Μπαρέτο, Κορέα (56′ Παλόμπο), Μουριέλ (77′ Κασάνο)

Ίντερ (4-3-2-1): Χαντάνοβιτς, Σαντόν (89′ Λιάγιτς), Μεδέλ, Μουρίγιο, Τέλες, Γκουαρίν, Μέλο, Κοντογκμπιά (63′ Μπιαμπιανί), Παλάσιο (71′ Μανάι), Πέρισιτς, Ικάρντι