Home SPORTS NEWS Άνετες νίκες για ΠΑΟ και ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου

Άνετες νίκες για ΠΑΟ και ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου

pao

Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Λεβαδειακού για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. MVP και σκόρερ ο Σωτήρης Νίνης. Η διαφορά ποιότητας όταν ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο 2ο ημίχρονο οδήγησε στο 2-0 επί του Πανθρακικού στην Τούμπα, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. Δημήτρης Πέλκας και Ρόμπερτ Μακ τα γκολ του “δικεφάλου του βορρά”. Με το δεξί ξεκίνησε της υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας η ΑΕΚ, η οποία έφυγε με το διπλό (1-0) από τη δύσκολη έδρα της περσινής φιναλίστ, Ξάνθης. Χρυσός σκόρερ για την Ένωση ο Μακόλεϊ Κρισάντους. Η απώλεια του Ολυμπιακού εντός συνόρων προήλθε από τον Πλατανιά, ο οποίος έκανε την έκπληξη κόντρα στις “ερυθρόλευκες” ρεζέρβες και απέσπασε ισοπαλία 2-2 για το κύπελλο με δύο γκολ του Ερνάνι.

Με πρωταγωνιστή τον Σκούρτη που σημείωσε δύο γκολ, ο Αστέρας επικράτησε της Καλλονής με 4-0 στην Τρίπολη και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στον 8ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ατρόμητος ανέτρεψε το 2-0 της Βέροιας και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο έσωσε το βαθμό, στο πρώτο παιχνίδι αμφότερων στον 6ο όμιλο του κυπέλλου. Όπως στο ματς του πρωταθλήματος, έτσι και σ’ αυτό του Κυπέλλου ο Πανιώνιος έφυγε με το διπλό από το Αγρίνιο επικρατώντας αυτή τη φορά με 2-1 του Παναιτωλικού. Σκόρερ για τους Νεοσμυρνιώτες οι Ανσαριφάρντ και Χαλκιαδάκης, μείωσε για τους γηπεδούχους ο Καπέλ.

Δείτε αναλυτικά τους ομίλους, το πρόγραμμά τους και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής: