Home SPORTS NEWS Κολόμπους και Πόρτλαντ για το στέμμα στο MLS

Κολόμπους και Πόρτλαντ για το στέμμα στο MLS

portland

Κολόμπους και Πόρτλαντ πήραν την πρόκριση στον τελικό του MLS, που θα γίνει στην έδρα της πρώτης, καθώς ήταν οι νικήτριες στους τελικούς των περιφερειών τους! Τα παιχνίδια ήταν δραματικά, το Πόρτλαντ πήρε 2-2 στο Ντάλας (3-1 το πρώτο ματς) και το Κολόμπους έχασε 1-0 εκτός από τη Νέα Υόρκη (2-0 στον πρώτο αγώνα) στις ρεβάνς των τελικών σε Δύση και Ανατολή

Στο Τέξας το Ντάλας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί σ’ ένα ακόμα παιχνίδι τη δύναμη της έδρας του. Το ματς έγινε υπό συνεχή βροχή και το Πόρτλαντ κατάφερε να σκοράρει δυο φορές και να πάρει την πρόκριση στο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του. Με τα γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο… Το Πόρτλαντ είχε καλή εικόνα, και με το υπέρ 3-1 από το πρώτο παιχνίδι. Η φιλοξενούμενη κατάφερε να προηγηθεί μάλιστα με τον Αντι στο 54’. Το Ντάλας στη συνέχεια πίεσε, τα έπαιξε… όλα για όλα και έκανε την ανατροπή με γκολ των Χολινγκσχεντ στο 68’ και Πέρεθ στο 73’. Η γηπεδούχος πίεσε και άλλο για να φτάσει σε τρίτο γκολ, και έκανε φάσεις, ειδικά στο τέλος, όταν και ο αγώνας είχε δραματικό «χρώμα». Το Πόρτλαντ ήταν… φωτιά στις αντεπιθέσεις και τελικά έφτασε στο 2-2 με τον Μελάνο στο 90’+5!

Στο Νιου Τζέρσεϊ η Νέα Υόρκη παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών των φίλων της, κατάφερε να νικήσει με 1-0 με γκολ στο τέλος, έφτασε μια… ανάσα από το 2-0 (σκορ του πρώτου παιχνιδιού), αλλά το Κολόμπους πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση. Σε ματς που δεν έλειψαν τα δυνατά μαρκαρίσματα. Η φιλοξενούμενη από την αρχή πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κοίταξε πρωτίστως να κρατήσει στην άμυνα. Προσπάθησε να… χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, με τον Καμαρά μπροστά να πετάει… φωτιές. Είχαν μάλιστα φάσεις για τουλάχιστον ένα γκολ. Στα 15 τελευταία λεπτά η Νέα Υόρκη πίεσε, μετά τις αλλαγές που έκανε, και έκανε το 1-0 στο 90’+3 με τον Αμπάντ. Πριν αμφότερες οι ομάδες είχαν φάσεις για γκολ. Τα δυο τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων (είχαν δοθεί πέντε) ήταν δραματικά και η γηπεδούχος έφτασε μάλιστα μια… ανάσα από το 2-0, που θα έστελνε το ζευγάρι στην παράταση! Μετά από κεφαλιά του Ράιτ Φίλιπς (είχε μπει στον αγώνα στο 82’), η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι…

Πηγή: Pamesports.gr