Home SPORTS NEWS Λύτρωση στην παράταση για Φέγενοορντ

Λύτρωση στην παράταση για Φέγενοορντ

feyenoord

Μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση η έκβαση της οποίας κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της παράτασης, η Φέγενοορντ έκαμψε με 2-1 την αντίσταση της Βίλεμ και σφράγισε το εισιτήριο για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δυνατό αριστερό σουτ του Άντερσεν στο 25′ και κρατούσαν σφιχτά στα χέρια τους το εισιτήριο της πρόκρισης μέχρι το 88′, όμως σε εκείνο το λεπτό ο Τόνι Βιλένα σημάδεψε σωστά μέσα από την περιοχή για την ομάδα του Ρότερνταμ και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί χρειάστηκε να φτάσουμε στο 119′ για να κερδίσει πέναλτι η Φέγενοορντ, με τον Ντιρκ Κάιτ να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να στέλνει την ομάδα του στην επόμενη φάση του θεσμού μέσα σε αποθέωση από το κοινό του “De Kuip”.

Τα γκολ:

Τα αποτελέσματα των “16”:

Τρίτη
Χάρτενμπερχ – Νάιμεχεν 2-0 (48′ Κόμπουσεν, 78′ Κρόχνε)
Εξέλσιορ ’31 – Ντεν Μποσχ 1-3 (37′ Φόσκεχλερ / 10′ Σλίβκα, 59′ πέν. Ζάντερουστ, 76′ Χόφστεντε)
Ρόντα – Χέρενφέν 3-1 (18′ και 26′ πέν. Γιούριτς, 89′ Νγκόμπο / 66′ αυτ. Φαν Πέπεν)

Τετάρτη
Άχιλες ’29 – Ουτρέχτη 0-5 (5′, 48′, 50′ Χάλερ, 8′ Μπαραζίτε, 64′ Γιόστεν)
Κοζάκεν Μπόις – Άλκμααρ 1-3 (72′ Γιόνγκενεελ / 41′ (πεν.), 83′ Γκουβελέεβ, 88′ Μούχρεν)
Καπέλε – VVSB 2-3 (33′ Φαν ντερ Σάντε, 90′ Μπάλρακ / 49′ Ζόσιτς, 70′ Παραμί, 79′ Σερμπόνι)
Χεράκλες – Αϊντχόφεν 2-3 (18′ Μπελ Χασάνι, 50′ Τανάνε / 36′, 91′ Λοκαντία, 69′ (αυτ.) Κάστρο)