Home SPORTS NEWS Νίκη με ανατροπή για Γιουβέντους

Νίκη με ανατροπή για Γιουβέντους

juve

Η Γιουβέντους έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και επικράτησε με 3-1 της Φιορεντίνα στο Τορίνο.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Φιορεντίνα, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Γιόσιπ Ίλιτσιτς ‘έδωσε το προβάδισμα στους “βιόλα” με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ένα πέναλτι που κέρδισε οΦεντερίσκο Μπερναρντέσκι από τον Τζόρτζιο Κιελίνι. Παρόλα αυτά, η χαρά των φιλοξενούμενων διήρκεσε μόλις τέσσερα λεπτά, αφού στο 6′ ο Χουάν Κουαδράδο έφερε το ματς στα ίσα με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Οι “μπιανκονέρι” προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, η οποία κυνήγησε το πολυπόθητο γκολ. Στον αντίποδα, οΠάουλο Σόουζα ήταν φανερό πως ήθελε να διασφαλίσει το βαθμό της ισοπαλίας. Οι δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δημιούργησαν εκνευρισμό, με συνέπεια ο διαιτητής της αναμέτρησης να δείξει συνολικά 8(!) κίτρινες κάρτες. Τελικά, η πίεση των “μπιανκονέρι” απέδωσε καρπούς, αφού στο 80′ ο Μάριο Μάντζουκιτςεκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ταταρουσάνου και με κοντινή προβολή έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πάολο Ντιμπάλα έδωσε… πανηγυρικό τόνο στην επικράτηση των “μπιανκονέρι”, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Πηγή: Contra.gr