Home SPORTS NEWS Βιαζόταν για τις… γιορτές η Σάλκε

Βιαζόταν για τις… γιορτές η Σάλκε

232223

Με νίκη αποχαιρέτησε το 2015 η Σάλκε. Στο ματς που άνοιξε την 17η αγωνιστική της Bundesliga οι «βασιλικοί μπλε» νίκησαν έστω και δύσκολα 1-0 την Χόφενχαϊμ στη «Veltins Arena».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι ζόρισαν την άμυνα της ομάδας του Χουμπ Στέφενς και άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με τυχερό γκολ του Τσούπο Μότινγκ. Παρότι όλα έδειχναν ιδανικά, οι παίκτες του Μπραϊτενράιτερ δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο η Σάλκε δεν μπορούσε να απειλήσει, ενώ στάθηκε τυχερή από την αστοχία των φιλοξενούμενων στην τελική προσπάθεια.
Τελικά το 1-0 δεν άλλαξε και η Σάλκε ανέβηκε στην 4η θέση, έχοντας ματς περισσότερο, με 27 βαθμούς. Στον αντίποδα, η Χόφενχαϊμ έμεινε στην 17η με μόλις 13.