Home SPORTS NEWS Λουκάκου… Λούκυ Λουκ!

Λουκάκου… Λούκυ Λουκ!

001846

Άλλαξε ο χρόνος, γιορτές μεσολάβησαν, αλλά ο Ρομέλου Λουκάκου συνεχίζει τον… χαβά του!

Το ίδιο καυτός με τις εμφανίσεις των τελευταίων μηνών του 2015, ο Βέλγος πήρε πάνω του την Έβερτον στη ματσάρα με τη Μάντσεστερ Σίτι και της έδωσε προβάδισμα πρόκρισης (2-1) στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο -κι ενώ φαινόταν ότι οι ομάδες θα πάνε ισόπαλες στην ανάπαυλα- τα «ζαχαρωτά» πήραν προβάδισμα στις καθυστερήσεις, χάρη σε προβολή του Φούνες Μόρι (έπειτα από απόκρουση του Καμπαγιέρο).

Κι αφού οι «πολίτες» αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο και πίεσαν σταδιακά, ανταμείφθηκαν με την ισοφάριση (όταν ο Νάβας αξιοποίησε με ωραίο πλασέ την ασίστ του Αγουέρο στο 76’). Δυστυχώς για ‘κείνους όμως, η χαρά τους θα είχε ημερομηνία λήξης. Και μάλιστα μικρότερη από δυο λεπτά.

Γιατί ήρθε ο Λουκάκου στο 78’ να εξαργυρώσει την άψογη σέντρα του Μπάρκλεϊ και σκοράροντας το 12ο γκολ του στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια για όλες τις διοργανώσεις, έδωσε τη νίκη-προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Αναλυτικά οι ημιτελικοί του Λιγκ Καπ (οι ρεβάνς στις 26 και 27 Ιανουαρίου)