Home SPORTS NEWS Πρόκριση για Άρσεναλ, Γιουνάιτεντ και Σίτι

Πρόκριση για Άρσεναλ, Γιουνάιτεντ και Σίτι

man2

Η Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Σάντερλαντ στο Λονδίνο και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του FA Cup, με τον Χάρη Μαυρία να μπαίνει στο ματς στο 76ο λεπτό.

Ο Έλληνας άσος έπαιξε στην πρώτη ομάδα για πρώτη φορά έπειτα από δύο χρόνια. Η τελευταία φορά ήταν και πάλι για το κύπελλο τον Ιανουάριο του 2014, όταν μάλιστα είχε σκοράρει κόντρα στην Κίντερμίνστερ.

Η ομάδα του Βενγκέρ μάλιστα χρειάστηκε να κάνει ανατροπή, καθώς στο 17′ ο Λενς άνοιξε το σκορ για τις “μαύρες γάτες”, απάντησε ο Τζόελ Κάμπελ στο 25′ και από ασίστς του Μπεγιερίν “καθάρισαν” την πρόκριση μέσα σε 4 λεπτά οι Ράμσεϊ και Ζιρού, σκοράροντας στο 72′ και το 75′, αντίστοιχα.

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-0 στην έδρα της Νόριτς, με σκόρερς τους Αγκουέρο, Ιχεανάτσο και Ντε Μπράινε, ενώ πέρασε και η Έβερτον, καθώς νίκησε 2-0 την Ντάγκεναμ, με τον Κέβιν Μιραλάς να διαμορφώνει το τελικό σκορ με εκτέλεση πέναλτι.

Χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Γουέιν Ρούνεϊ στο 93′, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 1-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του FA Cup.

Για 10ο σερί εντός έδρας ματς η ομάδα του Λουί φαν Χάαλ δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο και λίγο έλειψε για 6η φορά να το καταφέρει και γενικά σε όλο το ματς (στα τελευταία δέκα και πάλι).

Ο Μέμφις Ντεπάι στο 92′ κέρδισε το πέναλτι (ήταν σωστή η απόφαση του διαιτητή) και ο Ρούνεϊ από τα 11 βήματα άνοιξε το σκορ, έτσι η ManUtd γλίτωσε την ρεβάνς και ίσως ο Φαν Χάαλ την άμεση απόλυση.

Τα αποτελέσματα του 3ου γύρου:

Παρασκευή

Έξετερ – Λίβερπουλ 2-2 (9′ Νίκολς, 45′ Χολμς / 12′ Τζερόμ Σινκλέρ, 73′ Μπραντ Σμιθ)

Σάββατο

Γουίκομπ – Άστον Βίλα 1-1 (50′ πέν. Γιάκομπσον / 22′ Μάικα Ρίτσαρντς)

Άρσεναλ – Σάντερλαντ 3-1 (25′ Τζόελ Κάμπελ, 72′ Ράμσεϊ, 75′ Ζιρού / 17′ Λενς)

Μπέρμιγχαμ – Μπόρνμουθ 1-2 (40′ Μόρισον / 44′ πέν. Τόμλιν, 85′ Μάρεϊ)

Μπρέντφορντ – Γουόλσολ 0-1 (34′ Μάντομ)

Μπέρι – Μπράντφορντ 0-0

Κόλτσεστερ – Τσάρλτον 2-1 (28′ Μόνκουρ, 41′ Σόρντελ / 92′ Γκουσανεϊχάντ)

Ντονκάστερ – Στόουκ 1-2 (25′ Τάισον / 15′ Κράουτς, 57′ Γουόλτερς)

Ίστλαϊγκ – Μπόλτον 1-1 (51′ αυτ. Ντίρβαϊτ / 87′ Πάρτλι)

Έβερτον – Ντάγκεναμ 2-0 (32′ Αρουνά Κονέ, 85′ πέν. Μιραλάς)

Χάντερσφιλντ – Ρέντινγκ 2-2 (57′ Πάτερσον, 92′ πέν. Γουέλς / 71′ Βίντρα, 87′ Ρόμπσον-Κάνου)

Χαλ – Μπράιτον 1-0 (41′ πέν. Σνόντγκρας)

Ίπσουιτς – Πόρτσμουθ 2-2 (53′ Όαρ, 88′ Φρέιζερ / 55′ Μπένετ, 86′ Τσάπλιν)

Λιντς – Ρόδεραμ 2-0 (45′ Καραγιόλ, 90′ Ντουκαρά)

Μίντλεσμπρο – Μπέρνλι 1-2 (36′ Φαμπρίνι / 45′ Χένινγκς, 71′ Γουόρντ)

Νιούπορτ – Μπλάκμπερν [αναβολή]

Νορθάμπτον – Μίλτον Κέινς Ντονς 2-2 (49′ και 58′ Χολμς / 13′ αυτ. Κρέσγουελ, 82′ Μέιναρντ)

Νόριτς – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (16′ Αγκουέρο, 31′ Ιχεανάτσο, 78′ Ντε Μπράινε)

Νότιγχαμ Φόρεστ – ΚΠΡ 1-0 (24′ Γουόρντ)

Πιτέρμπορο – Πρέστον 2-0 (7′ Σάμιουελσον, 52′ Ουάσινγκτον)

Σέφιλντ Γουέντσντεϊ – Φούλαμ 2-1 (42′ Μπάναν, 73′ Νουιού / 43′ Ντεμπελέ)

Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας 1-2 (51′ Οριόλ Ρομέου / 29′ Γουόρντ, 68′ Ζαά)

Γουότφορντ – Νιούκαστλ 1-0 (44′ Ντίνι)

Γουέστ Μπρομ – Μπρίστολ 2-2 (67′ Μπεραϊνό, 90′ Μόρισον / 74′ Κοτζιά, 83′ Αγκαρντ)

Γουέστ Χαμ – Γουλβς 1-0 (85′ Γέλαβιτς)

Χάρτπουλ – Ντέρμπι 1-2 (61′ Γκρέι / 67′ Μπάτερφιλντ, 85′ Ντάρεν Μπεντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (93′ πέν. Ρούνεϊ)

Κυριακή

Όξφορντ – Σουόνσι (14:00)

Καρλάιλ – Γέοβιλ (16:00)

Τσέλσι – Σκάνθορπ

Τότεναμ – Λέστερ (18:00)

Κάρντιφ – Σρούσμπερι (20:00)

*όταν το ματς λήξει ισόπαλο διεξάγεται ρεβάνς στην αντίθετη έδρα (εκεί σε ισοπαλία ακολουθεί παράταση / πέναλτι)

πηγη: sport24.gr