Home SPORTS NEWS Το «φρούριο» της Σεβίλλης

Το «φρούριο» της Σεβίλλης

155257

Ασταμάτητη είναι -τουλάχιστον στο γήπεδό της- η Σεβίλλη που επιβλήθηκε 3-1 της Λεβάντε στην 22η αγωνιστική της Primera Division.

H ομάδα του Έμερι μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι, με τον Γκαμέιρο να ανοίγει το σκορ απ’ το πρώτο κιόλας λεπτό. Το παράδειγμά του ακολούθησε και ο Ιμπόρα, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο Ρόσι μείωσε στο 55’ για την Λεβάντε. Αυτό, βέβαια, δεν φάνηκε αρκετό για την ομάδα του, αφού το γκολ του Κονοπλιάνκα αύξησε ξανά τη διαφορά στο 76’.

Έτσι, η Σεβίλλη έκανε το άλμα στις ευρωπαϊκές θέσεις, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση, ενώ η Λεβάντε δεν κατάφερε να ξεκολλήσει απ’ την τελευταία θέση της βαθμολογίας και –έχοντας παίξει παιχνίδι περισσότερο- βρίσκεται στο +2 απ’ την έξοδο απ’ την επικίνδυνη ζώνη.