Home SPORTS NEWS Ισόπαλες Νάπολι και Μίλαν

Ισόπαλες Νάπολι και Μίλαν

napoli-milan

Με άγριες διαθέσεις μπήκε η Νάπολι στον αγωνιστικό χώρο του “Σαν Πάολο” για το ντέρμπι κόντρα στη Μίλαν. Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι γηπεδούχοι άσκησαν ασφυκτική πίεση στα καρέ του Τζίανλουίτζι Ντοναρούμα και έχασαν σωρεία ευκαιριών.

Τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Ινσίνιε να κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει, να μπερδεύει τον τερματοφύλακα της Μίλαν και να καταλήγει στα δίχτυα. Ωστόσο οι Μιλανέζοι στην μοναδική ουσιαστική ευκαιρία που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν γκολ. Στο 44′ ο Χόντα έκανε τη σέντρα, ο Κουλιμπαλί δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μποναβεντούρα από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Παρόμοια σκηνικό παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Νάπολι έχασε συνεχώς ευκαιρίες για γκολ, όμως η αστοχία των παικτών του Μαουρίτσιο Σάρι, αλλά και ο καταπληκτικός Ντοναρούμα κράτησαν το 1-1 μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις:

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλαν (80′ Γκαμπιαντίνι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγιεχόν (65′ Μέρτενς), Ινσίνιε (90′ Καντουρί), Ιγκουαΐν

Μίλαν (4-4-2): Ντοναρούμα, Αντονέλι, Ζαπάτα, Αλεξ, Αμπάτε, Κούτσκα, Μοντολίβο (83′ Μπερτολάτσι), Μποναβεντούρα, Χόντα, Νιανγκ (87′ Μπαλοτέλι), Μπάκα (72′ Μενέζ)