Home SPORTS NEWS Η Λεβερκούζεν ξανά στη μάχη της Ευρώπης

Η Λεβερκούζεν ξανά στη μάχη της Ευρώπης

leverkusen

Ένα αυτογκόλ του Άλμπιν Έκνταλ και οι χαμένες ευκαιρίες του Άρτιομς Ρούντνεβς έδωσαν στη Λεβερκούζεν τη νίκη 1-0 επί του Αμβούργου και την επανέφεραν στον δρόμο των επιτυχιών μετά από τέσσερις αγώνες πρωταθλήματος δίχως “τρίποντο”. Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ προερχόταν από την ήττα 2-0 στην Ισπανία από τη Βιγιαρεάλ για το Europa League και η ψυχολογία βρισκόταν στο ναδίρ, μέχρι ο Σουηδός μέσος να λειτουργήσει υπέρ της και να ανοίξει το σκορ στο 18′. Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο οι δύο τερματοφύλακες βρέθηκαν σε καλή μέρα και κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πίεζαν τους γηπεδούχους, που παρατάχθηκαν για πρώτη φορά μετά από καιρό με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στην ενδεκάδα, αλλά όχι και στο κέντρο της άμυνας. Ο Έλληνας διεθνής ανέλαβε ρόλο αμυντικού μέσου, αλλά δεν τα πήγε πολύ καλά. Ο Ρούντνεβς έχανε διαρκώς ευκαιρίες και ακόμα και η διακοπή από τον τραυματισμό του Μπερντ Λένο (σκίσιμο στα χείλη μετά παό αγκωνιά του Κλέμπερ Ρέις στον αέρα) δεν άλλαξε το μομέντουμ. Στις καθυστερήσεις, ο Τιν Γεβντάι αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση (πρώτα για μαρκάρισμα, μετά για διαμαρτυρία) και αποβλήθηκε, ενώ στο 98′ ο Ντένις Ντίκμαϊερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Πηγή: Contra.gr