Home SPORTS NEWS Νίκη η Γιουβέντους, ήττα η Μίλαν

Νίκη η Γιουβέντους, ήττα η Μίλαν

juve

Η κορυφή της Serie A εξακολουθεί να ανήκει στην Γιουβέντους, καθώς νίκησε με 2-0 την Αταλάντα στο Μπέργκαμο και διατηρήθηκε στο +3 από τη Νάπολι.

Αντρέα Μπαρτζάλι και Μαριό Λεμινά πέτυχαν τα τέρματα της “γηραιάς κυρίας”, η οποία στις 18 τελευταίες αγωνιστικές έχει 17 νίκες και την ισοπαλία στην Μπολόνια (0-0), ενώ για 9η σερί αγωνιστική δεν δέχτηκε γκολ!

Ο Τζανλουίτζι Μπουφόν έφτασε τα 842 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να έχει δεχτεί γκολ, έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ και κυνηγά τους Τζίνο Τζοφ (903 λεπτά) και Σεμπαστιάνο Ρόσι (929 λεπτά). Η Σασουόλο νίκησε με 2-0 τη Μίλαν, έτσι οι “ροσονέρι” έμειναν 9 βαθμούς πίσω από την Ρόμα και το όνειρο της τρίτης θέσης και του Champions League… μάλλον θα παραμείνει όνειρο.

Οι συνθέσεις

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (5-3-2): Σπορτιέλο, Κόντι, Ραφαέλ Τολόι, Παλέτα, Μαζιέλο, Ντραμέ, Ντε Ρουν, Κούρτιτς, Τσιγκαρίνι, Μονακέλο, Μποριέλο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι, Εβρά, Μαρκίζιο, Κεντίρα, Πογκμπά, Ρομπέρτο Περέιρα, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Βρσάλκο, Πάολο Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μανιανέλι, Μισιρόλι, Ντάνκαν, Μπεράρντι, Σανσόνε, Ντεφρέλ.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ντε Σίλιο, Αλέξ, Σαπάτα, Αντονέλι, Κούτσκα, Μπερτολάτσι, Χόντα, Μποναβεντούρα, Μπάκα, Μπαλοτέλι.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρόμα – Φιορεντίνα 4-1 (22′ Ελ Σααραουί, 25′ και 58′ Σαλάχ, 38′ Περότι / 45’+3′ πέν. Ίλιτσιτς)