Home SPORTS NEWS Ξανά στο -2 από τη Λέστερ η Τότεναμ

Ξανά στο -2 από τη Λέστερ η Τότεναμ

kane-tottenham

Η μάχη της Τότεναμ για το πρώτο πρωτάθλημα από το 1961 και το τρίτο συνολικά στην ιστορία της βρίσκεται σε καλό σημείο. Τα “σπιρούνια” επικράτησαν με 2-0 της Άστον Βίλα στο “Βίλα Παρκ” και “ψαλίδισαν” στους δύο βαθμούς την απόσταση που τα χωρίζει από την πρωτοπόρο Λέστερ, έστω κι αν οι “αλεπούδες” του Κλάουντιο Ρανιέρι έχουν έναν αγώνα λιγότερο (κόντρα στη Νιούκαστλ τη Δευτέρα). Οι παίκτες του Μαουρίσιο Ποτσετίνο προέρχονταν από τη βαριά ήττα στη Γερμανία (3-0) κόντρα στη Ντόρτμουντ για το Europa League και είχαν δύο παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως νίκη, με συνέπεια ο αγώνας κόντρα στην ουραγό και σχεδόν σίγουρη υποβιβασμένη ομάδα της Premier League να δίνει ευκαιρία για αναπτέρωση ηθικού.

Ο Χάρι Κέιν ηγήθηκε αυτής της προσπάθειας, ωστόσο για 45 λεπτά σπαταλούσε όποια ευκαιρία παρουσιαζόταν στα πόδια του. Μία ασίστ του Ντέλε Άλι πριν από την εκπνοή του 1ου ημιχρόνου, όμως, τον έφερε σε θέση βολής για το 21ο τέρμα του στη σεζόν. Με την έναρξη του 2ου μέρους και μετά από νέα ασίστ του Άλι, έφτασε τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα, έπιασε τον Τζέιμι Βάρντι στην κορυφή των σκόρερ και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη. Η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ είχε δύο δοκάρια και ορισμένες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να παίξει ρόλο στη μάχη του τίτλου.

Πηγή: Contra.gr