Home DON'T MISS Διαολεμένη… Τότεναμ!

Διαολεμένη… Τότεναμ!

203300

Όσο νικάει, ελπίζει!

Στο -7 από την κορυφή και τη Λέστερ μείωσε τη διαφορά η Τότεναμ, η οποία χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να επικρατήσει 3-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν»!

Μάλιστα, με την ήττα των «κόκκινων διαβόλων», η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης περιόδου!

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία ανούσια κατοχή, αλλά την ομάδα του Ποτσετίνο να μετρούσε δύο καλές στιγμές. Όμως, στο δεύτερο, οι «σπερς» ήταν… καταιγιστική, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, προτού έρθει το «καυτό» του εξάλεπτο, όπου οι Ντέλε Άλι (70’), Αλντερβάιρελντ (74’) και Λαμέλα (76’).

Σε παράσταση για έναν… ρόλο μετέτρεψε η Λίβερπουλ την αναμέτρηση με την Στόουκ! Οι «κόκκινοι» είχαν αρκετές… ορέξεις στο «Άνφιλντ» συντρίβοντας 4-1 τους «πότερς», ενόψει της ρεβάνς με την Ντόρτμουντ στους «8» του Europa League! Από ένα γκολ είχαν οι Μορένο και Στάριτζ, ενώ δύο σημείωσε ο Όριτζι για την ομάδα του Κλοπ, με τον Κρκιτς να ισοφαρίζει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Μορένο έδωσε το προβάδισμα στη Λίβερπουλ με μακρινό σουτ, με τον Κρκιτς να… απαντά στο 22’ για το 1-1 της Στόουκ. Όμως, δέκα λεπτά αργότερα ο Στάριτζ έβαλε ξανά μπροστά τους «κόκκινους», με το 2-1 να μένει μέχρι την ολοκλήρωση των πρώτων 45 λεπτών. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν υπόθεση… Όριτζι για την ομάδα του Κλοπ. Ο Βέλγος φορ χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να διευρύνει το προβάδισμα των γηπεδούχων (50’), ενώ ο ίδιος στο 65’ διαμόρφωσε το 4-1.