Home SPORTS NEWS H Ουντινέζε έβαλε “ταφόπλακα” στο όνειρα τίτλου της Νάπολι

H Ουντινέζε έβαλε “ταφόπλακα” στο όνειρα τίτλου της Νάπολι

udinese

Στο -6 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους βρίσκεται πλέον η Νάπολι, εφτά αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Serie A, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Ουντινέζε στο “Φρίουλι”. Οι παίκτες του Λουίτζι Ντε Κάνιο μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα στο 13′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες. Οι “παρτενοπέι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και έφθασαν στην ισοφάριση στο 24ο λεπτό με τον “συνήθη ύποπτο”, Γκονσάλο Ιγκουαΐν που πέτυχε το 30ό γκολ σε 31 αναμετρήσεις στο εφετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα, όμως ο Γκάμπριελ έπιασε αυτή τη φορά το πέναλτι του Φερνάντες και κράτησε ζωντανή την ομάδα.

Παρόλα αυτά, o Βραζιλιάνος γκολκίπερ μετατράπηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή, αφού λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους έκανε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Φερνάντες να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ με ψαλιδάκι, διαμορφώνοντας το 2-1 για την ομάδα του. Το έργο της ομάδας του Μαουρίτσιο Σάρι έγινε ακόμη δυσκολότερο στο 57′, καθώς ο Σιρίλ Τερό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Η αποβολή του Γκονσάλο Ιγκουαΐν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76ο λεπτό ήταν καταδικαστική για τη Νάπολι, η οποία δεν κατάφερε στα εναπομείναντα λεπτά να κάνει την ολική επαναφορά.

Πηγή: Contra.gr