Home SPORTS NEWS Κορυφή για Μπαρτσελόνα και Σουάρες

Κορυφή για Μπαρτσελόνα και Σουάρες

barca

Μετά το 8-0 επί της Ντεπορτίβο στο “Ριαθόρ”, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν στο “Καμπ Νόου”, με τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει για δεύτερη σερί αγωνιστική 4 γκολ!

Έφτασε λοιπόν τα 34 τέρματα ο Ουρουγουανός στο πρωτάθλημα και έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερς, καθώς ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει 31′.

Τα δύο από τα 4 τέρματα κόντρα στην Χιχόν τα πέτυχε με πέναλτι και μάλιστα μέσα σε 4 λεπτά (74′ και 77′), ενώ η “Μπάρτσα” πέτυχε και τρίτο γκολ από τα 11 βήματα στο 85′, αυτήν την φορά από τον Νεϊμάρ (μέσα σε 12 λεπτά 3 πέναλτι δηλαδή).

Το σκορ είχε ανοίξει ο Μέσι, ενώ η Μπαρτσελόνα έμεινε στην κορυφή μαζί με την Ατλέτικο, η οποία νίκησε 1-0 την Μάλαγα, και στο +1 από την Ρεάλ που νίκησε την Ράγιο Βαγιεκάνο με σπουδαία ανατροπή.

Οι Καταλανοί υπερτερούν σε κάθε ισοβαθμία λόγω των καλύτερων αποτελεσμάτων στα ματς με τους Μαδριλένους, ενώ εδώ μπορείτε να δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα των 3 “μονομάχων”.

Πηγή: Sport24.gr