Home DON'T MISS Ξέσπασε ο Ρονάλντο και και περιμένει Βόλφσμπουργκ

Ξέσπασε ο Ρονάλντο και και περιμένει Βόλφσμπουργκ

ronaldo-realmadrid

Από τον θρίαμβο στο “χαστούκι” και ξανά στον θρίαμβο. Στο σκοτσέζικο ντους που επιφυλάσσει κάθε τρεις ημέρες στους φιλάθλους της η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζεται, αυτήν τη φορά στον αγώνα πρωταθλήματος με την Εϊμπάρ, την οποία διέλυσε με 4-0 στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”, λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί τη Βόλφσμπουργκ για την ανατροπή του 2-0 στη Γερμανία. Οι “μερένγκες” ήταν καταιγιστικοί στο 1ο ημίχρονο, σημειώνοντας όλα τα γκολ του αγώνα σε αυτό το διάστημα και δείχνοντας τον δρόμο για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Champions League. Ο Ζινεντίν Ζιντάν παρέταξε τα δεύτερα, τα οποία πλαισίωσε με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος, ως είθισται, ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, ακόμα και όταν δεν έκανε τίποτα, όπως στο 5ο λεπτό, όταν άφησε τον Χάμες Ροντρίγκες να εκτελέσει φάουλ εκτός περιοχής και ο Κολομβιανός άνοιξε το σκορ, πανηγυρίζοντας έξαλλα μετά από την κριτική που δέχεται τον τελευταίο καιρό.

Στο 18′, ο Ρονάλντο έβγαλε την ασίστ στον Λούκας Βάθκεθ για το 2-0 και στην επόμενη επίθεση σκόραρε ο ίδιος, φτάνοντας τα 30 γκολ στο πρωτάθλημα (έπιασε τους Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, Ζονάς και Γκονσάλο Ιγκουαΐν στη μάχη για το “Χρυσό Παπούτσι”) και τα 43 σε 41 αγώνες φέτος. Ο “εφιάλτης” είχε και συνέχεια για τους Βάσκους, αφού δέχθηκαν γκολ και από τον Χεσέ Ροντρίγκεθ μετά από νέα ασίστ του Ρονάλντο, ο οποίος έφτασε τις έντεκα ασίστ φέτος στο πρωτάθλημα και τις 74 στην Primera Division (98 συνολικά με τη Ρεάλ). Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι προφύλαξαν τα πόδια τους, αλλά και τη διαφορά και παρά τις ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να βρουν άλλο γκολ για να επεκτείνουν το σκορ.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγια, Καρβαχάλ (63′ Ντανίλο), Πέπε, Νάτσο, Αρμπελόα, Ίσκο, Κασεμίρο (54′ Κόβατσιτς), Ροντρίγκες, Βάθκεθ, Χεσέ (76′ Μαγιοράλ), Ρονάλντο

Εϊμπάρ (4-2-3-1): Ριέσγο, Κάπα, Πάντιτς, Ράμις, Λούνα, Εσκαλάντε, Γκαρθία, Κέκο (72′ Χαΐροβιτς), Αντριάν (46′ Μπαστόν), Πελετέιρο (46′ Χουνκά), Ενρίτς

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
21:30 Γρανάδα – Μάλαγα 0-0

ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
17:00 Ρεάλ Μαδρίτης – Εϊμπάρ 4-0

(5′ Ροντρίγκες, 18′ Βάθεκθ, 19′ Ρονάλντο, 39′ Χεσέ)

Εσπανιόλ – Ατλέτικο 1-3 (29′ Παπακουλί Ντιόπ / 35′ Τόρες, 58′ Γκριεζμάν, 89′ Κόκε)

21:30 Ρεάλ Σοθιεδάδ – Μπαρτσελόνα

23:05 Μπέτις – Λεβάντε