Home ΑΡΧΕΙΟ EURO 2016 Φιλική νίκη για Γαλλία με γκολάρα του Παγέτ στο 90′

Φιλική νίκη για Γαλλία με γκολάρα του Παγέτ στο 90′

Dimitri Payet

Σπουδαίο φιλικό παιχνίδι διεξήχθη στη Γαλλία, με τη διοργανώτρια χώρα του προσεχές Euro να αντιμετωπίζει την Εθνική Καμερούν. Οι “τρικολόρ” κέρδισαν 3-2, με τη διακύμανση του σκορ να έχει συγκλονιστική εξέλιξη, με το νικητήριο γκολ να μπαίνει στο 90′.

Το σκορ άνοιξε για τους Γάλλους ο Μπλεζ Ματουιντί στο 20ο λεπτό, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Βενσάν Αμπουμπακάρ ισοφάρισε για το Καμερούν. Η Εθνική Γαλλίας πήρε πάλι προβάδισμα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, με τον Ολιβιέ Ζιρού να σκοράρει στο 41′ μετά από μαγική ασίστ του Πολ Πογκμπά. Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 88ο λεπτό με σκόρερ τον Ερίκ-Μαξίμ Τσουπό-Μοτίνγκ, όμως τον τελευταίο λόγο είχε ο Ντιμίτρι Παγέτ. Ο ποδοσφαιριστής της Γουέστ Χαμ με τον γνωστό του τρόπο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Σε άλλο φιλικό που πραγματοποιήθηκε χθες, Σουηδία και Σλοβενία έμειναν στο ισόπαλο 0-0.