Home ΑΡΧΕΙΟ EURO 2016 Στο κόλπο της πρόκρισης η Σλοβακία, επικράτησε με 2-1 της Ρωσίας

Στο κόλπο της πρόκρισης η Σλοβακία, επικράτησε με 2-1 της Ρωσίας

slovakia

Σπουδαία νίκη επί της Ρωσίας με 2-1 πέτυχε η Σλοβακία στη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Με σκόρερ τους Βάις σε 32ο λεπτό και Χάμσικ σε 45ο λεπτό οι Σλοβάκοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Ρώσοι πίεσαν αρκετά και έψαξαν ένα γκολ που θα τους βάλει στο παιχνίδι, αυτό ήρθε όμως στο 80ο λεπτό και ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για την ισοφάριση. Ο Γκλουσακόβ ήταν αυτός που μείωσε για το τελικό 2-1.

Πλέον η Σλοβακία μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης, αφού έχει τρεις βαθμούς, όσους και η Ουαλία με αγώνα λιγότερο. Στον ένα έμεινε η Ρωσία, ισοβαθμώντας στην τελευταία θέση με την Αγγλία, που αγωνίζεται αύριο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
Ρωσία: Ακινφέεβ, Σμόλνικοβ, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Ινγκασέβιτς, Σένικοβ, Γκολοβίν (46′ Μαμάεβ), Νόιστεντερ (46′ Γκλουσακόβ), Σάτοβ, Κοκόριν (76′ Σιρόκοβ), Σμόλοβ, Τζιούμπα.
Σλοβακία: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Χουμπότσαν, Κούτσκα, Πετσόβσκι, Χάμσικ, Μακ (79′ Ντούρις), Βάις (74′ Σβέντο), Ντούντα (67′ Νέμετς).