Home ΑΡΧΕΙΟ EURO 2016 Με τύχη η Πορτογαλία, πήρε την πρόκριση στην παράταση

Με τύχη η Πορτογαλία, πήρε την πρόκριση στην παράταση

Cl07C6qWkAASpYI

Την τύχη με το μέρος τους είχαν οι Πορτογάλοι καθώς η Κροατία ήταν αυτή που έφτιαχνε τις κλασικές ευκαιρίες όμως το γκολ ήρθε για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Ο αγώνας στο 90λεπτο έληξε στο 0-0 έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

Στο 117′ ήρθε το γκολ για την Πορτογαλία με τον Κουαρέσμα μετά από αντεπίθεση και ασταθή απόκρουση του Σούμπασιτς σε σουτ του Ρονάλντο. Η Πορτογαλία στους “8” θα αντιμετωπίσει την Πολωνία.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς, Μπάντελ, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς (110′ Πιάτσα), Μάντζουκιτς (88′ Κάλινιτς).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (108′ Ντανίλο Περέιρα), Ζοάο Μάριο (87′ Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (50′ Ρενάτο Σάντσες), Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο.