Home SPORTS NEWS Βάφτηκε πράσινο με 5άρα το «Old Firm»

Βάφτηκε πράσινο με 5άρα το «Old Firm»

celtic

Μετά μετά από τέσσερα χρόνια χωρίς «Old Firm» στο Πρωτάθλημα, λόγω του υποβιβασμού της Ρείντζερς, διεξήχθη ο μεγαλύτερος αγώνας στη Σκωτία, που βρήκε νικήτρια τη Σέλτικ. Με το επιβλητικό 5-1 κέρδισαν οι γηπεδούχοι, που είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Μούσα Ντεμπελέ, που πέτυχε χατ τρικ.

Ο Γάλλος με γκολ στο 33ο και 42ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 2-1, με τον Τζο Γκάρνερ να μειώνει ένα λεπτό πριν το 45′. Στο δεύτερο μέρος η Σέλτικ πέτυχε ακόμη τρία γκολ, με τους Σκοτ Σινκλαίρ (61′), Μούσα Ντεμπελέ (83′) και Άρμστρονγκ (90’+2′) να σκοράρουν κατά σειρά. Να σημειωθεί πως από το 75′ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φιλίπ Σεντέρος.