Home DON'T MISS Με χατ-τρικ του Ρονάλντο η Ρεάλ κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

Με χατ-τρικ του Ρονάλντο η Ρεάλ κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

realmadrid

Χρειάστηκε να ιδρώσει, αλλά τελικά η Ρεάλ Μαδρίτης τα κατάφερε, κατακτώντας το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Η “βασίλισσα” κέρδισε στην παράταση την Κασίμα Άντλερς με 4-2, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει χατ-τρικ στον τελικό. Σε ολόκληρη τη διοργάνωση σημείωσε τέσσερα γκολ και αναδείχθηκε ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής. Το συγκεκριμένο τρόπαιο κατέκτησαν και πριν δύο χρόνια οι “μερένχες”, που κυνηγούν την Μπαρτσελόνα που έχει τρεις κατακτήσεις.

Δείτε ακόμη: Πως οι δύο ομάδες είχαν φτάσει στον τελικό

Το σκορ είχε ανοίξει μόλις στο 9ο λεπτό ο Μπενζεμά, όμως οι Ιάπωνες με δύο γκολ του Γκάκου Σιμπασάκι σε 44′ και 52′ έφτασαν στην ανατροπή. Με τη συμμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ρονάλντο πέτυχε το 2-2 από το σημείο του πέναλτι και παρά τις ευκαιρίες από τις δύο ομάδες που ακολούθησαν καμία δεν έφτασε σε τρίτο γκολ. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο Ρονάλντο με γκολ στο 98′ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Ρεάλ και στο 104′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.