Home SPORTS NEWS Μπήκε με το δεξί στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών η Γερμανία

Μπήκε με το δεξί στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών η Γερμανία

Νικηφόρα πρεμιέρα στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών για την Εθνική Γερμανίας, που επικράτησε με 3-2 της Αυστραλίας. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Στιντλ, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Αυστραλία κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Ρόγκιτς στο 41′, όμως η χαρά δεν κράτησε αρκετά για τα “καγκουρό”, αφού ο Ντράξλερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 44′ έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ τη Γερμανία.

Τα “πάντσερ” ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 3-1, με σκόρερ τον Γκορέτσκα τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, όμως ο Γιούριτς στο 56′ μείωσε ξανά τη διαφορά στο γκολ. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και η Γερμανία πήρε το “τρίποντο”, ισοβαθμώντας με τη Χιλή (που χθες κέρδισε με 2-0 το Καμερούν) στην κορυφή του δεύτερου ομίλου. Η κάτοχος του Copa America όμως υπερτερεί λόγω της διαφοράς τερμάτων (+2), που είναι το πρώτο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας.