Home SPORTS NEWS Μπάγερν – Σεβίλλη 2-1 (παρ.): Σούπερ Πρωταθλητές οι Βαυαροί!

Μπάγερν – Σεβίλλη 2-1 (παρ.): Σούπερ Πρωταθλητές οι Βαυαροί!

Η ασταμάτητη Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε και το Σούπερ Καπ Ευρώπης, λυγίζοντας με ανατροπή και στην παράταση την αξιόμαχη Σεβίλλη. Το «4 στα 4» οι απολαυστικοί Βαυαροί, οι οποίοι τώρα θέλουν και το Σούπερ Καπ Γερμανίας κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ (30/09).

Και ένα, και δύο, και τρία, και τέσσερα… βαυαρικά τρόπαια! Η Μπάγερν Μονάχου, μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, του Κυπέλλου και του Champions League, έκανε δικό της και το Σούπερ Καπ Ευρώπης, νικώντας 2-1 στην παράταση την αξιόμαχη Σεβίλλη στο «Puskas Arena» της Βουδαπέστης, παρουσία περίπου 20 χιλιάδων φιλάθλων.
Η ομάδα του Χάνζι Φλικ ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε σχεδόν στα 120 λεπτά του αγώνα, παρ’ ότι η Σεβίλλη την αιφνιδίασε και προηγήθηκε στο σκορ, ύστερα από το πέναλτι του Νταβίδ Αλάμπα στον Ιβάν Ράκιτιτς και την εύστοχη εκτέλεση του Λούκας Οκάμπος (13′).

Το γκολ δεν ανησύχησε την Μπάγερν, η οποία «έχτισε» την 23η διαδοχική νίκη σε επίσημο παιχνίδι (!) στην ψυχραιμία της, το στρωτό ποδόσφαιρο και την βεβαιότητα ότι είναι ανώτερη από την αντίπαλό της.

Αφού άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης σε αρκετές περιπτώσεις, οι Βαυαροί έφτασαν στο 1-1, χάρη σε εξαιρετικό συνδυασμό των Τόμας Μίλερ (κορυφαίος, μαζί με τον Μάνουελ Νόιερ) και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό να σερβίρει στον Λέον Γκορέτσκα, ώστε αυτός να νικήσει τον Μπόνο με ωραίο πλασέ (34′).

Η Μπάγερν συνέχισε το… βιολί της, δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα και, μάλιστα, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου της ακυρώθηκε (μάλλον κανονικό) γκολ του Λεβαντόφσκι για οριακό οφσάιντ του Λέβα που «είδε» το VAR.

Η Σεβίλλη, παρ’ ότι δέχονταν διαρκής πίεση, το πάλεψε μέχρι τέλους και, μάλιστα, άγγιξε τον τίτλο, όταν στο 87′ ο Γιουσέφ Εν-Νεσίρι έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, αλλά ο (απίστευτος) Μάνουελ Νόιερ τον νίκησε στο τετ – α – τετ.

Η παράταση ήταν μάλλον απρόσμενη με βάση τις ευκαιρίες της Μπάγερν, η οποία είχε πάνω από είκοσι τελικές (!) προσπάθειες. Ο Χάβι Μαρτίνεθ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο έξτρα ημίωρο, έμελλε να γίνει ο ήρωας, αφού με κεφαλιά ύστερα από φάση διαρκείας, σημείωσε το γκολ (104′) που εντέλει έστεψε Σούπερ Πρωταθλήτρια την Μπάγερν.

Η ομάδα – υπόδειγμα του Φλικ κατέκτησε το τρόπαιο για δεύτερη φορά και πρώτη από το 2013 και, βεβαίως, δεν σταματάει εδώ, αφού φιλοδοξεί να κατακτήσει και το Σούπερ Καπ Γερμανίας κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ (Τετάρτη 30/09, 21:30, Cosmote Sport 3 HD), ενώ περιμένει να δει πότε θα διεξαχθεί το Μουντιάλ Συλλόγων. Γιατί; Μα για να το πάρει και αυτό βεβαίως!

Μπάγερν Μονάχου (Χάνζι Φλικ): Νόιερ – Παβάρ, Ερναντές (99′ Χάβι Μαρτίνεθ), Σίλε, Αλάμπα (112′ Μπόατενγκ) – Γκορέτσκα (99′ Ντέιβις), Κίμιχ – Σανέ (70′ Τολισό), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι.

Σεβίλλη (Γιούλεν Λοπετέγι): Μπόνο – Χεσούς Νάβας, Ντιέγο Κάρλος, Κουντέ, Εσκουδέρο – Χορδάν (94′ Βάσκες), Φερνάντο, Ράκιτιτς (56′ Όλιβερ Τόρες) – Σούσο (73′ Γκούντελι), Ντε Γιονγκ (56′ Εν-Νεσίρι), Οκάμπος.

Πηγή:Gazzetta.gr