Home SPORTS NEWS Europa League: Αρχίζει σήμερα η δράση στον γ’ προκριματικό

Europa League: Αρχίζει σήμερα η δράση στον γ’ προκριματικό

SHARE

Ο πρώτος από τους επτά επαναληπτικούς για τον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League διεξάγεται απόψε. Την Πέμπτη στη μάχη ο Ολυμπιακός.


Η δράση στους επαναληπτικούς του γ’ προκριματικού γύρου του Europa League αρχίζει απόψε με τον αγώνα Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία). Το κυρίως πιάτο σερβίρεται την Πέμπτη, με τους υπόλοιπους έξι αγώνες-ρεβάνς, στους οποίους ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα.

Οι επτά ομάδες που θα καταφέρουν να πάρουν την πρόκριση για τα playoffs του Europa League, θα έχουν τουλάχιστον σίγουρη θέση στους ομίλους του Europa Conference League, ενώ οι ισάριθμες που θα αποκλειστούν, «μετακομίζουν» στην τρίτη διοργάνωση της UEFA, προκειμένου να παίξουν στα δικά της playoffs.

Το πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων):

Τρίτη 9 Αυγούστου
Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) (1-3)

Πέμπτη 11 Αυγούστου
Ελσίνκι (Φινλανδία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) (2-0)
Ζυρίχη (Ελβετία)-Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία) (2-0)
Σλοβάτσκο (Τσεχία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) (0-3)
Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Μάλμε (Σουηδία) (0-3)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Ολυμπιακός (Ελλάδα) (1-1)
Παρτιζάν (Σερβία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) (1-2)

Τα ζευγάρια των play off του Europa League:
Ντνίπρο (Ουκρανία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Παρτιζάν (Σερβία)
Γάνδη (Βέλγιο)-Ομόνοια (Κύπρος)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) ή Σλοβάτσκο (Τσεχία)
Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) ή Ζυρίχη (Ελβετία)-Χαρτς (Σκωτία)
Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία)-Σίλκεμποργκ (Δανία)
Μάλμε (Σουηδία) ή Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Σίβασπορ (Τουρκία)
Ηττημένος του Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)/Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)
Ηττημένος του Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)/Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) ή Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)
Ηττημένος του Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)/Πιούνικ (Αρμενία)-Ηττημένος του Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)/Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Ηττημένος του Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)/Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Ηττημένος του Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)/Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)

* Οι πρώτες αναμετρήσεις διεξάγονται στις 18 Αυγούστου και οι αγώνες ρεβάνς είναι προγραμματισμένοι για τις 25 Αυγούστου.

Πηγή:sport-fm.gr