Home TOP NEWS Ήττα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ από τον Κεραυνό

Ήττα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ από τον Κεραυνό

Την όγδοη νίκη του πήρε ο Κεραυνός, κερδίζοντας στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» την Ομόνοια με 90-65, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 22 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Ο Κεραυνός με λέι απ του Γουίλιαμσον και τρίποντο του Κορωνίδη προηγήθηκε με 5-0 στο 1′. Η Ομόνοια πέρασε μπροστά (5-6), όμως με τη συμπλήρωση του τρίτου λεπτού ο Ρόρι με δίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Στροβόλου, η οποία στο 4′ έκανε το 14-6. Ακολούθησε καλάθι του Γκαμπλ (14-8), με τον Κεραυνό με νέο σερί να ανεβάζει στο 6′ τη διαφορά στους 14 πόντους (22-8), όση ήταν και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι αποστάσεις άνοιξαν κι άλλο στο 16′, όταν με βολή του Ρόρι έγινε το 39-19. Οι «πράσινοι» μείωσαν κατά δέκα πόντους (39-29) με ένα σερί που ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Γκαρθ, ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθροκίτρινοι» με δύο τρίποντα (Στυλιανού, Ροζέλ) έκλεισε τη δεύτερη περίοδο με διαφορά 16 πόντων (45-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και πάλι περισσότερους πόντους από τους φιλοξενούμενους, 25 έναντι 10. Έτσι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά, που έφθασε τους 26 (70-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ομόνοια μείωσε κατά έναν πόντο, με τον Κεραυνό να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 90-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-13, 45-29, 70-44, 90-65