Home TOP NEWS Απολογισμός 17ης αγωνιστικής – Αποτελέσματα, στιγμιότυπα και βαθμολογία

Απολογισμός 17ης αγωνιστικής – Αποτελέσματα, στιγμιότυπα και βαθμολογία

Ανακατατάξεις είχαμε στη βαθμολογία με το πέρας της 17ης αγωνιστικής. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβηκε στη τρίτη θέση, προσπερνώντας την Ανόρθωση και αφήνοντας την ΑΕΚ στους 29 βαθμούς στη 5η θέση. Μεγάλη νίκη πήρε ο Απόλλων επί της Ανόρθωσης και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση ενώ δεύτερη παρέμεινε η ΑΕΛ που πέρασε δύσκολα από την Πάφο στον αγώνα με την Καρμιώτισσα.

Ξεχώρισε επίσης η ήττα του Αποέλ στο ΓΣΠ από την ΕΝΠ που βάζει σε περιπέτειες τους γαλαζοκίτρινους.

Αναλυτικά:

Το Σάββατο:

Η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα από την Πάφο και με το 1-0 σε βάρος της Καρμιώτισσας Πολεμιδών πέρασε στην κορυφή του Πρωταθλήματος Cyta, αλλά με αγώνα περισσότερο από τον Απόλλωνα που αγωνίζεται την Κυριακή με αντίπαλο την Ανόρθωση.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα στην 11η φετινή νίκη της ΑΕΛ σημείωσε στο 8ο λεπτό ο Ριέρα.

Η ΑΕΛ βρίσκεται στους 34 βαθμούς.

Η αυλαία της 17ης αγωνιστικής άνοιξε νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου στο Μακάρειο Στάδιο όπου Ολυμπιακός και Ερμής Αραδίππου έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μίλετιτς στο 77ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στους 24 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 17 ο Ερμής που έφερε την 8η φετινή του ισοπαλία.

Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε σημαντική νίκη σε βάρος της Δόξας Κατωκοπιάς με 4-3 και ανέβηκε στην 9η θέση με 18 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Πάφο και τη Δόξα.

Τα τέρματα της Σαλαμίνας πέτυχαν οι Ντανίλο (37′, 79′) και Βάγκνερ (45′, 79′ πεν.), ενώ για τη Δόξα σκόραραν οι Ροντρίγκεζ (5′, 63′) και Γιώργος Οικονομίδης (58′).

Στο Στάδιο ΓΣΠ η Ένωση Νέων Παραλιμνίου νίκησε με 2-0 το ΑΠΟΕΛ και έφτασε στους 11 βαθμούς, παρέμεινε στους 16 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ μετά την νέα ήττα του.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με πέναλτι του Ντένινγκ και στο 77ο λεπτό ο Θεοδώρου πέτυχε το 2-0.

Το ΑΠΟΕΛ έχασε πέναλτι με τον Ντε Βινσέντι στο 40ο λεπτό, αποβλήθηκε στο 79ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μερκής.

Τα χθεσινά ματς:

Στο Δασάκι ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 2-1 την Πάφο και έφτασε στους δώδεκα βαθμούς. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για τον Εθνικό.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Γιώργος Παπαγεωργίου (10′) και Μάριος Ηλία (68′), στο 43ο λεπτό ο Τόρες το γκολ για την φιλοξενούμενη ομάδα που παρέμεινε στους 21 βαθμούς.

Στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα η Ομόνοια νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 32 βαθμούς σε δεκαέξι αγώνες. Η ΑΕΚ παρέμεινε στους 29 βαθμούς, επίσης σε δεκαέξι αγώνες.

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Παπουλής με πέναλτι και ακολούθως πέτυχε δύο τέρματα ο Ασαντέ (27′, 41′) για να διαμορφωθεί το 3-0 από το πρώτο ημίχρονο.

Στο ντέρμπι του Τσιρείου η νίκη ήρθε με ανατροπή για τον Απόλλωνα.

Στο 9ο λεπτό ο Κβιλιταία άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση και στο 29ο λεπτό ο Χουσμπάουερ πέτυχε το 2-0. Στο 52ο λεπτό ο Απόλλων μείωσε με τον Ντιγκινί και στο 60 λεπτό ο Ματέι ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 73ο λεπτό με πέναλτι ο Ντιγκινί διαμόρφωσε το 3-2 για τον Απόλλωνα.