Home TOP NEWS Νίκησε την ΑΕΛ ο Ολυμπιακός και έκανε βήμα πρόκρισης στον τελικό

Νίκησε την ΑΕΛ ο Ολυμπιακός και έκανε βήμα πρόκρισης στον τελικό

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Coca-Cola, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας επικράτησε με 4-2 της ΑΕΛ και ουσιαστικά βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στον τελικό.

Οι “μαυροπράσινοι” άνοιξαν το σκορ με το “καλήμερα” της αναμέτρησης με τον Χάνι. Στο 35o λεπτό ο Κοστόφ διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού. Η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει με τον Αντάμοβιτς στο 42ο λεπτό, όμως ο Χάνι και πάλι βρήκε δίχτυα πριν το τέλος του ημίχρονου κάνοντας το 3-1.

Όπως τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξέκινησε και το δεύτερο για τον Ολυμπιακό αφού ο Στέφανος Χαραλάμπους πέτυχε και τέταρτο γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας. Στο 90ο λεπτό ο Μαεέ πέτυχε γκολ μειώνοντας σε 4-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Δύσκολο το έργο της ΑΕΛ ενόψει επαναληπτικού, ο Ολυμπιακός θα πάει στο Τσίρειο σε μια βδομάδα με το πλεονέκτημα για να “σφραγίσει” την πρόκριση στον τελικό.