Home TOP NEWS Όταν η ΟΜΟΝΟΙΑ έμενε εκτός Ευρώπης για εκείνο το εκτός έδρας γκολ

Όταν η ΟΜΟΝΟΙΑ έμενε εκτός Ευρώπης για εκείνο το εκτός έδρας γκολ

Στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό μας παρελθόν ποτέ δεν ευνοηθήκαμε από το εκτός έδρας γκολ. Αντίθετα, τα τελευταία 20 χρόνια, σε τρεις περιπτώσεις γνωρίσαμε τον αποκλεισμό λόγω των τερμάτων που δεχόμασταν στο ΓΣΠ.

Ο πιο οδυνηρός αποκλεισμός ήταν αυτός από την Σάλτζμπουργκ το καλοκαίρι του 2011. Είχαμε κερδίσει με 2-1 στο ΓΣΠ στον πρώτο αγώνα, χάσαμε με 1-0 στην Αυστρία και μείναμε εκτός ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Το 2015 κάναμε καλή εμφάνιση στη Δανία απέναντι στην Μπρόντμπι και φέραμε την ισοπαλία χωρίς τέρματα στη Λευκωσία. Το 2-2 στο ΓΣΠ μας έθεσε εκτός Γιουρόπα Λιγκ.

Η τελευταία φορά που το εκτός έδρας γκολ στοίχισε στην ομάδα μας ήταν το 2016. Είχαμε χάσει με 1-0 στο Ισραήλ από την Μπειτάρ Ιερουσαλή, κερδίσαμε με 3-2 στη Λευκωσία και αποκλειστήκαμε.

Αυτά τα παιχνίδια θα οδηγούντο στην παράταση αν δεν ίσχυε τότε το εκτός έδρας γκολ.

Από φέτος δεν μετράνε λοιπόν τα εκτός έδρας γκολ και αν τα δύο παιχνίδια είναι συνολικά στην ισοπαλία τότε το παιχνίδι θα προχωράει στην παράταση για να κριθεί ο νικητής ή ακολούθως στα πέναλτι.