Home TOP NEWS Μικρό προβάδισμα η ΑΕΛ, δύσκολα θα συνεχίσει στην Ευρώπη ο Απόλλων

Μικρό προβάδισμα η ΑΕΛ, δύσκολα θα συνεχίσει στην Ευρώπη ο Απόλλων

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των Κυπριακών ομάδων στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ.

Η ΑΕΛ επικράτησε της Βλάζνια με 1-0 στο Τσίρειο ενώ ο Απόλλων ηττήθηκε με 3-1 στο «ΑΕΚ Αρένα» από τη Ζίλινα.

Η ΑΕΛ έδειξε την ανάλογη σοβαρότητα και κατάφερε να νικήσει την Βλάζνια με το στενό 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Τσέποβιτς, ο οποίος με πλασέ από κοντά νίκησε τον Ζόγκοβιτς.

Στη Λάρνακα η Ζίλινα άνοιξε νωρίς τος σκορ στο 5ο λεπτό όταν σε αντεπίθεση, ο Ντούρις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας απάντησε μετά από περίπου 20 λεπτά, όταν στο 24′ ο Ζράντι με εντυπωσιακό σουτ, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Πετράς. Στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, χάρη στο γκολ του Γιοβάνοβιτς.

Το 3-1 ήρθε με πέναλτι του Μπερνάτ στο 51′, ένα πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Καπράλικ σε ανατροπή του από τον Χάμπο.