Home TOP NEWS Νίκη στο «Παπ» για ΠΑΕΕΚ, επίασε κορυφή η ΑΕΚ με… σεληνιασμένο Ματ

Νίκη στο «Παπ» για ΠΑΕΕΚ, επίασε κορυφή η ΑΕΚ με… σεληνιασμένο Ματ

Εντυπωσιακά παιχνίδια έγιναν απόψε, στη δεύτερη μέρα της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στο Μακάρειο η Δόξα πήρε προβάδισμα με τον Σαντίκ στο 12ο λεπτό όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρώτικά στον Ματ Ντάρμπισαϊρ και την ΑΕΚ. Ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε 4΄τέρματα(36′, 43′, 51′,57′) και οδήγησε την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη η οποία την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά την μεγάλη της θέληση να παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή η ΠΑΕΕΚ. Η ομάδα της Κερύνειας πέτυχε ιστορική νίκη στη Λάρνακα επί της Ανόρθωσης με 3-2 και δικαιούται να ελπίζει βάσιμα στην υλοποίηση του στόχου της.

Οι Κερυνιώτες προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ των Ενρίκε (34′) και Ενόχ (43′). Αντέδρασε η Ανόρθωση η οποία πρώτα μείωσε με τον Κορέια στο 45ο λεπτό και ισοφάρισε με τον Αμπαρτζουμιάν στο 62′.

Τον τελευταίο λόγο τον είχε όμως η ΠΑΕΕΚ η οποία σκόραρε ξανά με τον Έσελινκ στο 72ο λεπτό, άντεξε μέχρι το τέλος στην πίεση των γηπεδούχων και έφυγε με τεράστια νίκη από το «Αντώνης Παπαδόπουλος».