Home TOP NEWS Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής, εκτός έδρας νίκη για Νέα Σαλαμίνα

Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής, εκτός έδρας νίκη για Νέα Σαλαμίνα

Με τα δύο παιχνίδια που έγιναν σε “Αντώνης Παπαδόπουλος” και ΓΣΠ έπεσε η αυλαία της 12ης στροφής του πρωταθλήματος CYTA.

Μετά από ένα ωραίο αγώνα στον οποίο σημειώθηκαν τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης και η Πάφος FC συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Μπένγκτσον στο 49ο λεπτό. Έξι λεπτά μετά η Πάφος βρήκε την απάντηση με τον Αμπντουραχίμι να κάνει το 1-1. Η “ελαφρά ταξιαρχεία” πήρε ξανά προβάδισμα στο 63ο λεπτό με τον Κοκορίν να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα, για να έρθει ο Ζάιρο στο 78ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε στο ΓΣΠ η Νέα Σαλαμίνα στην δεύτερη της επίσκεψη για φέτος στην Λευκωσία κατάφερε να φύγει ξανά με το “διπλό”. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που είχαν την ουσία και με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου και στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Ντορεγκαράι  στο 44ολεπτό και ο Κλίμοβιτς διαμόρφωσε το 0-2 στο 90ο.