Home FEATURED Ο απολογισμός της 1ης αγωνιστικής

Ο απολογισμός της 1ης αγωνιστικής [Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Στιγμιότυπα]

Με πέντε παιχνίδια άνοιξε η αυλαία του νέου πρωταθλήματος καθώς δύο παιχνίδια το ΕΝΠ – Αποέλ και το Πάφος – Νέα Σαλαμίνα αναβλήθηκαν λόγω των Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του Αποέλ και της Πάφου.

Ομόνοια Αραδίππου – Ανόρθωση 0-0

Η δράση στην πρώτη αγωνιστική ξεκίνησε την περασμένη Παρασκευή (23/08) με την Ομόνοια Αραδίππου να φιλοξενεί την Ανόρθωση στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”. Οι δύο ομάδες στην πρεμιέρα τους στο νέο πρωτάθληματο έμειναν στο στείρο 0-0 και πήραν από ένα βαθμό στο ξεκίνημα τους στο νέο μαραθώνιο. Να σημειώσουμε ότι ήταν και η μοναδική ισοπαλία και το μοναδικό παιχνίδι αυτό που δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ.

Η δράση στην πρώτη αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο (24/08) με άλλα δύο παιχνίδι τα οποία έγινα στο “Αμμόχωστος – Επιστροφή” και στο Γλαύκος Κληρίδης.

Ομόνοια 29Μ – ΑΕΛ 2-4

Στην Περιστερώνα η νεοφώτιστη Ομόνοια 29Μ φιλοξένησε την ΑΕΛ με τους “γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού να κάνουν ποδαρικό με το δεξί επικρατώντας με 2-4. Ο Τρισκόφσκι μόλις στο 3ο λέπτο άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Μακρής 15λεπτά μετά διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΛ. Ο Τρούγιτς από πλευράς Ομόνοιας 29Μ μείωσε σε 1-2 και ο Λεσοβόι διαμόρφωσε το 1-3. Στην επανάληψη ο Πικής μείωσε σε 2-3 για να έρθει ο Ουεντραογκό να κάνει το τελικό 2-4.

Καρμιώτισσα – Άρης 1-3

Στο παιχνίδι που έγινε στην Λάρνακα η Καρμιώτισσα φιλοξένησε τον Άρη Λεμεσού με την “Ελαφρά ταξιαρχεία” να φεύγει με το “διπλό” αφού νίκησε με 1-3. Οι “πράσινοι” του Σπιλέφσκι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Στρούσκι. Ο Κοκόριν έκανε το 0-2 και ο Σαβό τριπλασίασε τα τέρματα του Άρη. Η Καρμιώτισσσα απλά μείωσε με τον Σμίλιανιτς.

Η κουτσουρεμένη πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (25/08) με άλλα δύο παιχνίδια τα οποία έγινα στο στάδιο “Αλφαμέγα” και στο ΓΣΠ.

Απόλλωνας – ΑΕΚ 1-2

Στην Λεμεσό ο Απόλλωνας φιλοξένησε την ΑΕΚ στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της νέας αγωνιστικής περιόδο. Οι “κυανόλευκοι” ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μάρκεζ στο 43ο λεπτό, όμως δύο λεπτά αργότερα έμεινα με 10 μετά από αποβολή του Ντε Αλμέιδα. Η ΑΕΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή της και γύρισε το παιχνίδι με τους Εκπόλο και Μπρούνο Γκάμα.

ΟΜΟΝΟΙΑ – Εθνικός Άχνας 3-0

Στο άλλο παιχνίδι η ΟΜΟΝΟΙΑ που ήταν η μία από τις ομάδες που παίζουν στην Ευρώπη και δεν ζήτησε αναβολή φιλοξένησε τον Εθνικό Άχνας. Οι “πράσινοι” αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στον προσφυγικό σύλλογο, εντούτοις κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-0 και να ξεκινήσουν με το δεξί στο πρωτάθλημα. Ο Χαραλάμπους στο 33ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ο Αλιούμ στο 76ο και στο 85ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.