Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Ήττα στο φινάλε για την Εθνική

Ήττα στο φινάλε για την Εθνική

Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε σήμερα η Εθνική μας στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Futsal 2014.

Στο φινάλε του τρίτου ομίλου που φιλοξενήθηκε στο Κάουνας η Κύπρος ηττήθηκε με 1-0 από τη Λιθουανία.

Η ομάδα μας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της χωρίς βαθμολογικό κέρδος, ενώ την πρώτη θέση εξασφάλισε η Αγγλία με απολογισμό έξι βαθμούς.

Όπως και στη χθεσινή πρεμιέρα με την Αγγλία, η Εθνική μας θα μπορούσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα που θα ήταν και πιο αντιπροσωπευτικό σύμφωνα με την παρουσία των τριών ομάδων στον όμιλο.

Το γεγονός ότι όλοι οι αγώνες του ομίλου μας κρίθηκαν στο γκολ επιβεβαιώνει και την αρχική εκτίμηση για την ισοδυναμία  των ομάδων. Κληρωθήκαμε  σε ένα όμιλο όπου όλα θα μπορούσαν να κριθούν στις λεπτομέρειες και τελικά έτσι έγινε.

Οι διεθνείς μας στο πρώτο μέρος είχαν πολύ καλή παρουσία και θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα.

Στο 10ο λεπτό δυνατό σουτ του Κωνσταντίνου Χριστοδούλου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Λιθουανίας.

Η Κύπρος συνέχισε  να πιέζει και σε δύο περιπτώσεις ο Μανώλη από πολύ καλή θέση πλησίασε κοντά στο γκολ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ανοικτό και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με γκολ που σημειώθηκε τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Ο αγώνας έγινε στο Κάουνας στην παρουσία 800 θεατών.

Γιώργος Τουμαζής

Η αποστολή της Εθνικής μας θα επιστρέψει στην Κύπρο το απόγευμα της Δευτέρα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3ου ΟΜΙΛΟΥ
Λιθουανία-Αγγλία 3-4
Bezykornovas (16:38, 27:49), Šteinas (36:20) / Murphy (3:04), Cook (6:01), Ballinger (23:43, 30:42)

Αγγλία-Κύπρος 2-1
Gay (17:41, 19:37) / Κ. Χριστοδούλου (21:57)

27/01/2013: Κύπρος-Λιθουανία 0-1