Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ «Πράσινο το αιώνιο» στο Λευκόθεο

«Πράσινο το αιώνιο» στο Λευκόθεο

Η Ομόνοια έμεινε αλώβητη στο «αιώνιο» ντέρμπι κερδίζοντας μετά από σπουδαία μάχη και θρίλερ τον ΑΠΟΕΛ με 3-2 σετ σε 137’. Oι «πράσινοι» ανέτρεψαν το σκορ δυο φορές και πήραν σημαντική νίκη έχοντας στη σύνθεσή τους τον Sergei Adipkin. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορούσαν να κερδίσουν δείχνοντας ότι θα διεκδικήσουν τίτλους τη φετινή σεζόν.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το «αιώνιο». Οι δυο ομάδες πρόσφεραν ωραίες φάσεις και συγκινήσεις και μοιράστηκαν τα δυο πρώτα σετ με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται 1-0 κερδίζοντας 25-23 σε 28. Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει σερί 04-00 στο φινάλε, ενώ έχανε 18-19 και το κατέκτησε 25-23.  Μελανό του σετ ο τραυματισμός του Κωνσταντίνου Ευσταθίου.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και διατηρούσε συνεχώς προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι τέλους και το κατέκτησε 21-25, ισοφαρίζοντας 1-1 σε 29΄’. Το τρίτο σετ κρίθηκε ξανά στα τελικά στάδια με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει καλύτερα και αφού διατηρούσε διαφορά 3-4 πόντων επικράτησε 25-21  να σε 28’ επανακτώντας το προβάδισμα.

Όμοιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ, αλλά η Ομόνοια διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα και το κατέκτησε 21-25 σε 29΄’ οδηγώντας τον αγώνα στο τάϊ- μπρέικ.

Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 04-07, αλλά ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 08-08. Το σετ  παίχθηκε μέχρι το τέλος με την Ομόνοια να επικρατεί 21-25 και να ισοφαρίζει 2-2.

Στο τάϊ – μπρέικ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 03-05 αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» πέρασαν μπροστά με 11-10. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Ομόνοια πιο να κερδίζει 17-19 σε 23’ εξασφαλίζοντας το δίποντο με 2-3 σετ.

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ  –ΟΜΟΝΟΙΑ  2-3 (25-23, 21-25,25-21, 21-25, 17-19)

AΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Ευσταθίου, ShlominVanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Αντωνιάδης, Bερέϊς, Πέτρου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, AdipkinDa Silva, Αλεξίου, Eλευθερίου, Dvoranen – Λίμπερο: Πάππας – Αλλαγές: Λοϊζου.