Home ΚΥΠΡΟΣ Πρόκριση με δεύτερη νίκη για τον Απόλλωνα

Πρόκριση με δεύτερη νίκη για τον Απόλλωνα

apollonas-el

Ο Απόλλωνας μετά το νικηφόρο 2-0 στη Μολδαβία την περασμένη Πέμπτη με αντίπαλο την FC Saxan έβαλε γερές βάσεις για πρόκριση του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στον σημερινό επαναληπτικό που έγινε στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» κατάφερε να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης με δεύτερη νίκη (2-0) και με συνολικό σκορ 4-0 συνεχίζει στη διοργάνωση.

Με γκολ του Στογιάνοβιτς στο ξεκίνημα του αγώνα ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 1-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο 61′ ο Φώτης Παπουλής με εξαιρετικό σε εκτέλεση τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Παπουλής είχε σκοράρει και στο πρώτο παιχνίδι.

Ο Απόλλωνας είχε την έλεγχο του αγώνα και στα 90 λεπτά και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Διαιτήτευσε ο Σέρβος Srdjan Jovanovic (διεθνής από την 1η Ιανουαρίου 2015) με βοηθούς τους συμπατριώτες του Uroš Stojković και Dejan Potocan.

Στην επόμενη φάση
Στην επόμενη φάση του Europa League ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει το νικητή του επαναληπτικού αγώνα FK Trakai (Λιθουανία) – HB Tórshavn (Νησιά Φαρόε). Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα νίκησαν οι Λιθουανοί με 3-0.