Home ΚΥΠΡΟΣ Πήρε πανηγυρικά την πρόκριση η Εθνική Παίδων U17

Πήρε πανηγυρικά την πρόκριση η Εθνική Παίδων U17

ethniki-u17-cyprus

Από νίκη σε νίκη η Εθνική ομάδα Παίδων U17. Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα για τον 11ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου νίκησε με 2-0 το αντίστοιχο του Γιβραλτάρ. Έτσι ολοκλήρωσε τη διοργάνωση πρώτη, με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και με μηδέν παθητικό! Εξαιρετικά επιτεύγματα από την ομάδα του Γιάννη Οκκά η οποία έδειξε πως έχει δυνατότητες για πολύ μεγάλα πράγματα και πως στον Elite Round τον ερχόμενο Μάρτιο η παρουσία της δεν θα είναι τυπική.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Ανδρέας Κατσαντώνης στο 32′ με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Εθνική U17. Προηγήθηκε σουτ του Λουκά και ασταθής απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους από καρφωτή κεφαλιά του Ελισσαίου Ανδρέου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα με γκολ του Γερολέμου ήρθε το 2-0, με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Στην επόμενη φάση πέρασε και η Λευκορωσία, ως δεύτερη από τον 11ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων U17. Στο σημερινό αγώνα, εξήλθε ισόπαλη 0-0 με το Βέλγιο και τερμάτισε δεύτερη, λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων. Το Βέλγιο, πρέπει να περιμένει  να ολοκληρωθούν όλοι οι προκριματικοί όμιλοι για να δει αν προκρίνεται ως μια από τις καλύτερες πέντε τρίτες ομάδες.