Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στιγμιότυπα και αποτελέσματα των χθεσινών αγώνων

Στιγμιότυπα και αποτελέσματα των χθεσινών αγώνων

Χωρίς Ουόν στο παιχνίδι με την ΟΜΟΝΟΙΑ η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού αύξησε τη διαφορά από την ομάδα μας στους 5 βαθμούς.
Παράπονα από τον Απόλλωνα για τη διαιτησία του Δ.Μασιά.

Η ΑΕΛ, παρά το γεγονός ότι έχανε με 2-0 στο ημίχρονο, κατάφερε να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα και με τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε σπουδαία νίκη με σκορ 3-2 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, πάθος, ένταση, πολλά γκολ και αποβολές.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με ισάριθμες κεφαλιές του Ρομπέρτο Γκαρσία στο 6’ και στο 37’ έπειτα από εκτελέσεις φάουλ του Θεοδωρίδη.

Ο Πάτρικ Βοού έφερε το παιχνίδι στα ίσα πετυχαίνοντας δύο τέρματα.

Ο Ιβοριανός επιθετικός μείωσε σε 2-1 στο 53’ με πλασέ προ κενής εστίας εκμεταλλευόμενος λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα  και πέτυχε το 2-2 στο 58’ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αφού πρώτα ελευθερώθηκε με όμορφο τρόπο από τους αντιπάλους του.

Στη συνέχεια και πριν ο Μπεμπέ πετύχει το νικητήριο γκολ για την ΑΕΛ, είχαμε τρεις αποβολές, δύο για τον Απόλλωνα και μια για την ΑΕΛ.

Ο Απόλλωνας έμεινε αρχικά με δέκα ποδοσφαιριστές στο 69’ λόγω αποβολής του Σέτι με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 73’ έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Βασιλείου, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η τρίτη αποβολή αφορούσε τον Οουόν ο οποίος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76’ αφήνοντας την ΑΕΛ με δέκα ποδοσφαιριστές.

Το γκολ το οποίο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, το πέτυχε ο Μπεμπέ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 82’.

Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΛ ανέβηκε στους 33 βαθμούς, μειώνοντας σε έναν τη διαφορά από την τρίτη ΑΕΚ η οποία αγωνίζεται αύριο με την Ομόνοια ενώ ξέφυγε έξι βαθμούς από το σημερινό της αντίπαλο.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Τζούνιορ, Μοντέιρο (65′ Εμπό), Ρουί Μιγκέλ (79′ Σακέτι), Εντμάρ, Νικολάου, Σέρτζιο (87′ Θεοφίλου), Μπεμπέ, Βοού, Ουόν, Ελεύθερίου
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Λόπες, Θεοδωρίδης (78′ Παουλίνιο), Σέρρα (65′ Χαμτανί), Μερκής, Σέτι, Παρλόφ (86′ Ντάντι), Παπουλής, Χαραλάμπους, Γκαρσία, Βασιλείου.