Home TOP NEWS Match Report: Σούπερ Καπ στα πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο

Match Report: Σούπερ Καπ στα πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο

Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο δεν πρόσφερε ιδιαίτερα πράγματα. Χωρίς φάσεις, χωρίς ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι εμφανώς ανέτοιμες και παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι το οποίο είχε το χαρακτήρα προπόνησης, παρά το γεγονός ότι έδινε τίτλο.

Πρόβα για την ΟΜΟΝΟΙΑ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί καθώς ήταν πολλές οι απουσίες σήμερα για τον Μπεργκ. Πήραν τον χρόνο τους οι παίκτες και στο τέλος η διαδικασία των πέναλτι ανέδειξε νικήτρια την  ΟΜΟΝΟΙΑ.

Σκόραρε ο Τσέποβιτς στο 13ο λεπτο, ισοφάρισε ο Χρυσοστόμου στο 43ο

Φάνηκε παντως να μην σκορσάρονται ιδιαίτερα οι ποδοσφαιριστές μέσα στο γήπεδο. Κατά διαστήματα άνοιξαν λίγο το ρυθμό τους. Ήταν λίγες οι φάσεις που είδαμε στο πρώτο μέρος, καθόλου στο δεύτερο.

Οι φάσεις στο παιχνίδι

Η πρώτη φάση ήταν για την Ανόρθωση με ένα σουτ του Χουσμπάουερ έξω από την περιοχή, άστοχο και αδύναμο.

Στο 13ο λεπτό ο Χαραλάμπους έκανε μία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωση βρίσκοντας τον Μποτεάκ, ο Γάλλος είδε την κίνηση του Τσέποβιτς του πέρασε τη μπάλα και ο Σέρβος με μία τελείωσε τη φάση για το 1-0.

Άνοιξε λίγο το παιχνίδι μετά, η Ανόρθωση έφτιαξε μία φάση καλή όμως αμυνθήκαμε καλά ενώ ακολούθησε στο 20ο λεπτό ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ με ένα σουτ του Τσέποβιτς μέσα από την περιοχή, το οποίο ήταν άστοχο.

Ένα πολύ καλό σουτ έκανε ο Χαραλάμπους στο 25ο λεπτο, από απόσταση, με δύναμη όμως κατέλειξε στον Λόρια.

Στο 35ο λεπτό ο Ντέλετιτς από μακριά έξω από τη περιοχή, έκανε ένα πολύ καλό σουτ το οποίο δυσκόλεψε τον Φαμπιάνο ο οποίος απέκρουσε.

Στο 43ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Χρυσοστόμου. Βγήκε σέντρα από δεξιά και ο νεαρός στην καρδιά της άμυνας μας κέρδισε στον αέρα και νίκησε τον Φαμπιάνο.

Ένα σουτ του Χαραλάμπους με το τέλος του 1ου ημιχρόνου εξουδετερώθηκε από τον Λόρια

Ήταν κάτω του μετρίου η ποιότητα του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος έγινε 20 λεπτά μετά την έναρξη του. Ο Μποτεάκ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ άστοχα.

Μέχρι το 80ο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ κρατουσε μπάλα όμως δεν μπορούσε να φτιάξει ευκαιρίες. Στο 88ο λεπτό κερ΄δισαμε ένα φάουλ μακριά από την περιοχή του Λόρια, έκανε μπαλιά ο Γκόμεθ, η μπάλα έφτασε στον Λανγκ που σούταρε κερδίζοντας κόρνερ.

Ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι το οποίο οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.