Home SPORTS NEWS Η αλαζονεία πληρώνεται…

Η αλαζονεία πληρώνεται…

Η αλαζονεία πληρώνεται και ο Ολυμπιακός γνώρισε την συντριβή στο Αμπντί Ιπεκτσί από την Αναντολού Εφές με 98-72 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» φαίνεται ότι έχουν… μείνει στην περασμένη σεζόν και νομίζουν ότι θα κερδίζουν μόνο με τις… φανέλες. Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν στο παρκέ του γηπέδου της Κωνσταντινούπολης υποτιμώντας τον αντίπαλο και με αλαζονική διάθεση – χαρακτηριστικά τα λάθη του Τζόι Ντόρσεϊ στα πρώτα λεπτά του ματς – και βρέθηκαν να χάνουν στο 7′ με διαφορά 15 (21-6).

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και ιδιαίτερα στην άμυνα σε όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και η πρώτης περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +17 (30-13). Η Εφές τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 5/5 τρίποντα και εκπληκτικό τον Τζόρνταν Φαρμάρ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει τους 20 (54-32 σκορ πρώτου μέρους).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση και συγκέντρωση να παίξει άμυνα στην επανάληψη και μέσα σε 4′ πλησίασε στους 9 πόντους (60-51). Ήταν η μοναδική έκλαμψη των «ερυθρολεύκων» στο ματς, όμως, καθώς η Εφές απάντησε με 9-0 σερί (68-51) στο 27′ και στην συνέχεια δεν απειλήθηκε από τον Ολυμπιακό, που γνώρισε βαριά ήττα. Ήττα πλήγμα στο γόητρο του.

Ήττα, πάντως, και με βαθμολογική σημασία, καθώς η διαφορά των 26 πόντων μπορεί να μετρήσει στην βαθμολογία του ομίλου.

Εκπληκτικός ο Φάρμαρ με 25 πόντους και 4/4 τρίποντα για τους γηπεδούχους. Οι Βασίλης Σπανούλης (14), Κάιλ Χάινς (13) από τους λίγους, που πάλεψαν για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 54-32, 74-57, 98-72
ΕΦΕΣ (Μαχμουτί): Φάρμαρ 25 (4/4 τριπ, 8 ριμπ., 9ασ.), Βούγιασιτς 15 (3),Τουντσερί 7 (1), Γκονλούμ, Σαβάνοβιτς 13, Γκόρντον (1),  Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 4, Αντιτς 5, Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 10 (2), Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2).