Home SPORTS NEWS Μπάγερν για ρεκόρ! (αποτελέσματα CL)

Μπάγερν για ρεκόρ! (αποτελέσματα CL)

Bayern's Claudio Pizarro, center, celebrates scoring his side's 4rth goal during the soccer Champions League group F match between FC Bayern Munich and OSC Lille in Munich, Germany, Wednesday, Nov. 7, 2012. (AP Photo/Matthias Schrader)

Με τον Πιζάρο να πετυχαίνει χατ τρικ και όλη την ομάδα να πετάει φωτιές οι Βαυαροί συνέτριψαν την Λιλ με 6-1. Η Μπάγερν σημείωσε ρεκόρ με τα πέντε αναπάντητα τέρματα σε ένα ημίχρονο σε μία εξαιρετικά παραγωγική αγωνιστική που σημειώθηκαν συνολικά 35 τέρματα (συν 23 χθες).

Υπέυθυνη και η Βαλένθια η οποία κατατρόπωσε την έκπληξη ομίλου Μπάτε Μπορίσοφ με σκορ 4-2, την ώρα που η Γιουνάιτεντ μετέτρεψε την ήττα σε θρίαμβο στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Ποτρτογαλία. Με το 3-1 στην έδρα της Μπράγκα οι Άγγλοι έγιναν μόλις η τρίτη ομάδα που περνά από τώρα στην επόμενη φάση (μαζί με Μάλαγα και Πόρτο), κάνοντας το καθήκον της μετά τον πρόωρο περσινό αποκλεισμό.

Τεράστιο διπλό για την Γαλατά η οποία με τη νίκη (3-1) στην Ρουμανία έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Η Μπενφίκα έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο αλλά κατάφερε να πετύχει το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από τους τρεις βαθμούς με αντίπαλο την Σπαρτάκ.

Επεισοδιακή νίκη για την Τσέλσι η οποία πρόσφερε το έμφραγμα στην Σαχτάρ στο 94 με το τέρμα του Μόουζες (3-2) με τους Ουκρανούς να παλεύουν την πρόκριση με την Γιουβέντους η οποία νίκησε την Νόρτζελαντ μετά από 9 συνεχόμενες ισοπαλίες στην Ευρώπη (4-0)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς:

Group E
Τσέλσι – Σαχτάρ 3-2 (5 Τόρες, 40′ Όσκαρ 94’Μόουζες  / 9′, 47′ Γουίλιαν)
Γιουβέντους – Νόρτζελαντ 4-0 (6′ Μαρκίζιο, 23′ Βιντάλ, 37′ Τζιοβίνκο, 75′ Κουαλιαρέλα)

Group F
Μπάγερν – Λιλ 5-1 (5′ Σβαινστάιγκερ, 18’28’ 33′ Πιζάρο, 23′ Ρόμπεν, 66′ Κρος / 58′ Καλού)
Βαλένθια – ΜΠΑΤΕ 4-2 (26′ Ζόνας, 31’Σολδάδο, 51′ 86′ Φεγκουλί / 53′ Μπρεσάν, 83’Μοζολέφσκι)

Group G
Σέλτικ – Μπαρτσελόνα 2-1 (21′ Γουαινιάμα, 83′ Γουότ / 90’+1′ Μέσι)
Μπενφίκα – Σπαρτάκ Μόσχας 2-0 (56′,69′ Καρντόσο)

Group H
Μπράγκα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (49′ Άλαν / 81′ Φαν Πέρσι, 84′ Ρούνει, 90′ Ερνάντεζ)
Κλουζ – Γαλατάσαράι 1-3 (53′ Σούγκου / 18′, 61′, 73 Γιλμάζ)