Home SPORTS NEWS Στο τέλος θα μείνει μόνο ένας! (videos)

Στο τέλος θα μείνει μόνο ένας! (videos)

Γιουβέντους – Μίλαν: Τα πολλά λόγια είναι περιττά όταν οι δύο κορυφαίες ομάδες της Ιταλίας συγκρούονται με φόντο το πολυπόθητο και “καταραμένο” γι’ αυτές τρόπαιο του Κυπέλλου. Αν σκεφτεί κανείς ότι “μπιανκονέρι” και “ροσονέρι” έχουν συνολικά 27 περίπου χρόνια να θριαμβεύσουν στο σημαντικό αυτό θεσμό, τότε γίνεται εύκολα αντιληπτό το πόσο μεγαλύτερη σημασία αποκτάει η αποψινή μεγάλη “μάχη” μεταξύ της ομάδας του Τορίνο και αυτής του Μιλάνο για τα προημιτελικά.

Στις 21:45 στο “Juventus Stadium” η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, η οποία προέρχεται από την εντός έδρας ήττα – σοκ στο πρωτάθλημα από τη Σαμπντόρια θέλει να επανέλθει στον δρόμο των επιτυχιών και το αποψινό ντέρμπι είναι η κατάλληλη ευκαιρία για τους Πρωταθλητές Ιταλίας μπροστά στους οπαδούς τους, οι οποίοι αναμένεται να δημιουργήσουν για ακόμα μια φορά “καυτή” ατμόσφαιρα.

Από την πλευρά της η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι περνάει περίοδο αγωνιστικής ανάκαμψης με εξαίρεση την “βαριά” ήττα από τη Ρόμα με 4-2 στις 22 Δεκεμβρίου και θα ταξιδέψει στο Τορίνο με παρακαταθήκη το 1-0 κόντρα στην αποψινή της αντίπαλο για την 14η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Αν στην κανονικά διάρκεια του αγώνα δεν αναδειχτεί νικητής τότε θα ακολουθήσει παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και την περσινή περίοδο στα ημιτελικά του Coppa Italia με τη “Γηραιά Κυρία” να παίρνει την πρόκριση με το γκολ του Βούτσινιτς στην παράταση του αγώνα ρεβάνς στο Τορίνο, όμως στον μεγάλο τελικό ηττήθηκε από τη Νάπολι με 2-0.

Εννιά τρόπαια έχει στη συλλογή της η Γιουβέντους, με το τελευταίο πάντως να είναι το 1995. Πέντε φορές έχει αναδειχτεί κυπελλούχος η Μίλαν, με την τελευταία της κατάκτηση το 2003.

Η προϊστορία των δύο ομάδων από το 2001:

2001-02 Ημιτελικά

Μίλαν – Γιουβέντους 1-2 (23/01/2002)
Γιουβέντους – Μίλαν 2-2 (06/02/2002)

2011-12 Ημιτελικά

Μίλαν – Γιουβέντους 1-2 (83′ Ελ Σαραουί – 53′, 83′ Κάσερες)
Γιουβέντους – Μίλαν 2-2 (28′ Ντελ Πιέρο, 96′ Βούτσινιτς – 51′ Μεσμπά, 81′ Μάξι Λόπεζ).