Home SPORTS NEWS Πανηγυρικά στα «σαλόνια» η Αλμερία

Πανηγυρικά στα «σαλόνια» η Αλμερία

Η Αλμερία επέστρεψε στη πριμέρα ντιβιζιόν, καθώς νίκησε και στην έδρα της με 3-0 τη Χιρόνα στον τελικό των μπαράζ ανόδου στη Β’ Ισπανίας. Είχε επικρατήσει και στον πρώτο αγώνα με 1-0 εκτός έδρας!

Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε με γκολ από τον Παρέου στο 17’, και από τον Τσάρλες στο 52’ και στο 70’. Για τη φιλοξενούμενη έπαιξε σε όλο τον αγώνα ο Ουρτάδο. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού αγωνίστηκε μάλιστα στο κέντρο της άμυνας! Η Αλμερία επιστρέφει στη πριμέρα ντιβιζόν μετά την περίοδο 2010/11, όταν και υποβιβάστηκε!

Αλμερία και Χιρόνα ήταν οι δυο ομάδες που πήραν την 3η και την 4η θέση (με τρεις βαθμούς διαφορά) στη κανονική διάρκεια της Β’ Ισπανίας, πίσω από την Έλτσε και τη βιγιαρεάλ, που ανέβηκαν απευθείας στη πριμέρα ντιβιζιόν, ως πρώτη και δεύτερη!
Η Αλμερία στα ημιτελικά των μπαράζ ανόδου πήρε 1-1 εκτός με τη Λας Πάλμας και νίκησε στην έδρα της με 2-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια). Η Χιρόνα στα ημιτελικά των μπαράζ απέκλεισε την Αλκορκόν με 1-1 εκτός και νίκη με 3-1 εντός.