Home SPORTS NEWS Ατλέτικο: Η νέα βασίλισσα!

Ατλέτικο: Η νέα βασίλισσα!

Ανατριχιαστικές σκηνές στο Καμπ Νου με το καταλανικό κοινό να χειροκροτεί τη νέα πρωταθλήτρια. Η Ατλέτικο με το 1-1 κατέκτησε την Πριμέρα μετά από 18 χρόνια στη πιο μεγάλη μέρα του πολέμου στην Ισπανία.
Ένα πρωτάθλημα, ένα ματς, 90 λεπτά που έκριναν έναν τίτλο. Όπως και να χει μετά από χρόνια αυτό είναι το ματς που θα μνημονεύεται. Όχι μόνο για το σπάσιμο μιας τρομακτικής παράδοσης που ήθελε διαδοχικά τα μεγαθήρια να κατακτούν εναλλάξ τον τίτλο. Όχι μόνο γι αυτό καθαυτό, το τεράστιο δημιούργημα-επίτευγμα του Σιμεόνε. Αλλά ακόμα και γι αυτές τις σκηνές που καταγράφηκαν στο Καμπ Νου με το σφύριγμα της λήξης. Πηγαίο, αυθόρμητο, ανεπιτήδευτο χειροκρότημα στη νέα βασίλισσα του ισπανικού ποδοσφαίρου. Όλα τα πρόσωπα, οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, νικητές και ηττημένοι προκάλεσαν αυτό που ανθρώπινα αποκαλούμε ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ. Ό,τι κι αν υποστηρίζουμε. Στο τέλος το ποδόσφαιρο σε κερδίζει! Δεν υπάρχει κάτι άλλο… Η Ατλέτικο με την ισοπαλία είναι πρωταθλήτρια μετά από 18 χρόνια. Το κλισέ με την αξία του ηττημένου και την αναπόφευκτη δόξα στον νικητή δεν μπορεί παρά να υπερισχύσει στην πιο ενδιαφέρουσα Πριμέρα Ντιβισιόν των τελευταίων ετών. Οι ροχιμπλάνκος σφράγισαν με αίμα την πρώτη μεγάλη υπέρβαση και πλέον έχουν μία (υπερπολύτιμη) εβδομάδα ανασύνταξης πριν από τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με 4-4-2 η Ατλέτικο του Σιμεόνε απέναντι στο 4-4-3 του Μαρτίνο. Το κατάμεστο Καμπ Νου ντυμένο στα χρώματα του πολέμου υποδέχτηκε με όλες τις τιμές την ομάδα αποκάλυχη της εσετινής χρονιάς στην πιο μεγάλη μέρα του ολέμου για την Πριμέρα. Καθοριστικές για το ματς οι δύο αναγκαστικές αλλαγές, σε πολύ πρώιμο στάδιο για την ομάδα τυο Σιμέονε. Πρώτα ο Ντιέγκο Κόστα σωριάστηκε απογητευμένος στο έδαφος για να πάρει τη θέση του ο Αντριάν (15′). Σα να μην έφτανε το πρώτο χτύπημα η απογοήτευση ήρθε να θριονιαστεί στο πρόσωπο του Αργεντινού τεχνικού όταν είδε τον Αρτνά να αποχωρεί. Στη θέση του πέρασε τον Ραούκ Γκαρθία. Πάντως, παρά το ασυνήθιστα βαρύ χτύπημα της τύχης, η Ατλέτικο είχε επιβάλλει τους νόμους που χρειαζόταν στο ματς. Ανελέητο πρέσινγκ, δρόμοι ασφυκτικά στενοί, ο Μέσι εκτός παιχνιδιού για 30 λεπτά αγώνα. Σε όλα αυτά προσθέστε και την καλύτερη επίθεση του αγώνα με τον Πκέ να διώχνει τελευταία στιγμή πριν ένα (κίτρινο) κεφάλι ή ένα πόδι σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Η …εγκλωβισμένη Μπάρτσα είχε αρχίσει να ψάχνει ακόμα και τις σέντρες. Από μία τέτοια βαθειά μπαλιά του Άλβες ο Πέδρο απείλησε τον Κουρτουά με το κεφάλι (26′). Η δύσκολη εξίσωση θα λυνόταν από κάτι απρόβλεπτο. Το έπραξε ο Αλέξις Σάντσες με τον πιο εμφατικό και συνάμα δύσκολο τρόπο. Ο Μέσι έστρωσε εμ το στήθος και ο Σάντσες με κεραυνό πέρασε τη μπάλα από το μάτι της βελόνας (33′). Καταπληκτικό γκολ που ισοδυναμούσε με προβάδισμα πρωταθλήματος. Πίεσε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η Ατλέτικο αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει τη μεγάλη φάση. Η θηλειά έμοιαζε καλά περασμένη στο λαιμό της…

Αυτή τη θηλειά έδειξε αποφασισμένη να τη χαλαρώσει με τη σέντρα του τελευταίου ημιχρόνου στην Πριμέρα. ένα 45λεπτο που νομοτελειακά ήταν και η τελευταία ευκαιρία της να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Πρώτα το σουτ του Βίγια στο δοκάρι, μετά η καθυστερημένη αντίδραση του ίδιου παίκτη στο τετ α τετ και ύστερα το πολυπόθητο γκολ. Όλα αυτά μέσα σε τρία λεπτά. Από το κόρνερ του Γκάμπι, ο Γκοδίν έστειλε τον …στρογγυλό πύραυλο στην εστία του Πίντο (49΄)! Η Ατλέτικο πλέον κρατούσε την τύχη της στα δικά της χέρια. Πέρασε μια σχετική τρικυμία η αλήθεια είναι, χωρίς όμως να απειληθεί σημαντικά. Το πρέσινγκ κατέβηκε το μισό γήπεδο (ίσως και λιγο παθητικά), ο σκοπός που αγιάζει τα μέσα βρήκε την πλήρη του εφαρμογή. Ωστόσο η εξαφάνιση του μέσι καλά κρατούσε και χωρίς αυτόν, τον καλό Μέσι η Μπάρτσα αποδείχτηκε ότι δεν μπορεί να κάνει θεαματικές αλλαγές στο παιχνίδι. Το καρδιοχτύπι έφτασε στο κατακόρυφο στο 70′ όταν ο Κουρτουά είδε την μπάλα στο βάθος της εστίας του. Ο βοηθός σήκωσε σημαία προς ανακούφιση των ροχιμπλάνκος. Δεν είναι καθαρό ότι η μπάλα έφτασε από αντίπαλο στον Μέσι, αλλά ακόμα κι έτσι υπήρχε συμμετοχή στη φάση από μπλαουγκράνα. Σε γενικές γραμμές υποδειγματική η διαιτησία του Ματέου Λαόθ, ήταν μία επιπλέον θετική συνισταμένη που αθόρυβα οδήγησε στο αυθόρμητο χειροκρότημα των Καταλανών μετά το σφύριγμα της λήξης. Παρά την πιστοποίηση της οριστικής απομάκρυνσης του τίτλου από το Καμπ Νου το Καταλανικό κοινό υποκλίθηκε στην μεγάλη αντίπαλο. Την Ατλέτικο που σκορπίζει εφέτος τρόμο στο διάβα της…