Home SPORTS NEWS Ο Κριστιάνο έβαλε 5, η Ρεάλ 9…! (video)

Ο Κριστιάνο έβαλε 5, η Ρεάλ 9…! (video)

cr75

Απίθανα πράγματα από τον Κριστιάνο Ρονάλντο και την παρέα του στο χορτάρι του “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”. Η “Βασίλισσα” όχι απλά νίκησε αλλά… διέλυσε την Γρανάδα με το “διαστημικό” 9-1(!!!) με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σταματάει στα… πέντε γκολ και τους Μπενζεμά (2), Μπέιλ και… Μάινθ (αυτογκόλ) να ολοκληρώνουν τον “χορό” των γκολ. Χατ – τρικ σε διάστημα οκτώ λεπτών από τον Πορτογάλο σούπερ σταρ, το πιο γρήγορο στην καριέρα του, στο -1 η διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, η οποία όμως έχει ματς λιγότερο.

Η φράση “παράσταση για ένα ρόλο” είναι πραγματική λίγη για να περιγράψει το… πάρτι που έστησαν οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι στην αναμέτρηση για την 29η αγωνιστική της Primera Division. Οι “μερένχες” έπαιζαν μόνοι τους και απέδειξαν πως βρίσκονται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 25′ ο Γκάρεθ Μπέιλ και εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Γκολ στο 30′, γκολ’ στο 36′ και… γκολ στο 38′ για το 4-0 και το πιο γρήγορο χατ – τρικ στην καριέρα του με τη φανέλα της “Βασίλισσας”. Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπενζεμά να παίρνει τη σκυτάλη στο 52′ και τον Ρονάλντο να σκοράρει εκ νέου δύο λεπτά αργότερα για το 6-0. Η σκυτάλη άλλαξε και πάλι χέρια με τον Γάλλο στράικερ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 56′ και την Γρανάδα να πετυχαίνει το γκολ της τιμής με τον Ιμπάνιεθ στο 74′. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ αλλά… σε λάθος εστία με τον Μάινθ και τα… όργια της Ρεάλ ολοκληρώθηκαν στο 89′ με τον απόλυτο πρωταγωνιστή του ματς, Ρονάλντο, ο οποίος με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μόντριτς διαμόρφωσε το τελικό 9-1.

Οι συνθέσεις
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (58’ Ιγιαραμέντι), Ροντρίγκεζ (59’ Χεσέ), Μπέιλ, Μπενζεμά (60’ Τσιτσαρίτο), Κριστιάνο Ρονάλντο.
ΓΡΑΝΑΔΑ: Όιερ, Νιόμ, Μπαμπίν, Μάινθ, Χουάν Κάρλος, Ρίκο (58’ Έντι), Ιτούρα, Ιμπάνιεθ, Καντέιας, Ροκίν, Ελ Αραμπί.

Τα ρεκόρ του Ρονάλντο…
Όπως είπαμε, ο Ρονάλντο πέτυχε πέντε γκολ, και ο Πορτογάλος άσος καταφέρνει κάτι τέτοιο για πρώτη φορά στο ισπανικό πρωτάθλημα (χωρίς να σκοράρει με πέναλτι), ύστερα από τους Μαρτίνεθ, Πούσκας, Κρανκλ, Μπεμπέτο και Μοριέντες.
Ο 30άχρονος διεθνής παίκτης κατάφερε να σημειώσει το γρηγορότερο χατ-τρικ στην καριέρα του, αφού σκόραρε μέσα σε 8 λεπτά (από το 30’ μέχρι το 38’) και έφτασε συνολικά 31 χατ-τρικ από την ημέρα που πήγε στη Μαδρίτη. Επίσης, για δεύτερη φορά κατάφερε να κάνει χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο!
Ο Ρονάλντο ξεπέρασε τον Λιονέλ Μέσι στα γκολ του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού πλέον έχει 36 και ο Αργεντινός 32.

Το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 3/4
Εϊμπάρ-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (35’ πεν. Αρουαμπαρένα – 40’ Μπουένο, 42’ Μανούτσο)

Σάββατο 4/4
Σεβίλλη-Μπιλμπάο 2-0 (3′ Βιδάλ, 21′ Μπακά)
Κόρδοβα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (5′ Γκριζμάν, 39′ Σαούλ)
Αλμερία-Λεβάντε 1-4 (70′ πεν. Χεμέντ – 17′, 53′, 75′ Μπαράλ, 32′ Κασαδέσους)
Μάλαγα-Σοσιεδάδ 1-1 (55′ Ρέθιο-83′ Πάρντο)

Κυριακή 5/4
Ρεάλ-Γρανάδα 9-1 (Μπέιλ 25’, Ρονάλντο 30’, 36’, 38’ 54’, 89’, Μπενζεμά 52’, 56’, Μάινθ αυτ. 74’ – Ιμπάνιεθ 74’).

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ (18:00)
Χετάφε-Λα Κορούνια (20:00)
Θέλτα-Μπαρτσελόνα (22:00)