Home SPORTS NEWS Άντεξε μέσα στο «Καμπ Νου» και σήκωσε το Σούπερ Καπ η Μπιλμπάο

Άντεξε μέσα στο «Καμπ Νου» και σήκωσε το Σούπερ Καπ η Μπιλμπάο

aduriz

Αυτό παραήταν δύσκολο ακόμα και για την Μπαρτσελόνα. Έχοντας στην πλάτη της ένα βαρύ και ασήκωτο 4-0 από τον πρώτο αγώνα στην Βασκωνία, έπρεπε να διαβεί ολόκληρο βουνό προκειμένου να κάνει τέτοια ανατροπή απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Το λογικό σενάριο ήταν αυτό που τελικά υπερίσχυσε και η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατέκτησε δικαιότατα το Super Cup Ισπανίας.

Το τελικό 1-1 στο “Καμπ Νου” χάρισε το πρώτο εγχώριο της σεζόν στους Βάσκους, που ξεκινούν με τον πλέον ονειρεμένο τρόπο την φετινή αγωνιστική περίοδο. Το γκολ του Λιονέλ Μέσι στο 44′ δεν τους τρόμαξε, ούτε ξύπνησε… εφιάλτες. Ήρθε και η κόκκινη κάρτα στον Πικέ (57′) για να κάνει ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα, μέχρι να “χτυπήσει” για τέταρτη φορά σε αυτά τα δυο ματς ο Αντούριθ, ισοφαρίζοντας στο 74ο λεπτό.