Home SPORTS NEWS Νεύρα, ένταση και μηδέν στο ντέρμπι, ούτε τώρα ο Νέβιλ με Βαλένθια

Νεύρα, ένταση και μηδέν στο ντέρμπι, ούτε τώρα ο Νέβιλ με Βαλένθια

betis-sevilla

Χωρίς νικητή έληξε το 121ο derbi sevillano, αφού Μπέτις και Σεβίλλη δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έμειναν στο 0-0. Ο αγώνας του “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” είχε μεγάλη ένταση και δεν είναι τυχαίο ότι οι γηπεδούχοι “κιτρινίστηκαν” επτά φορές σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, περισσότερες από κάθε άλλον αγώνα φέτος. Η πρώτη κάρτα, μάλιστα, δόθηκε στο 4ο λεπτό, υποδηλώνοντας το τι θα ακολουθούσε. Το σκληρό παιχνίδι δεν συνδυάστηκε με ευκαιρίες ή θέαμα, αλλά με διάχυτη την αίσθηση ενός παραδοσιακού ντέρμπι.

Η Σεβίλλη προερχόταν από τρεις σερί νίκες με απαραβίαστη εστία, μία εκ των οποίων κόντρα στη Γιουβέντους, ωστόσο σε αυτό το παιχνίδι δεν κατάφερε να βρει τα πατήματά της. Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο οι παίκτες του Ουνάι Έμερι έφταναν πιο κοντά στην εστία του Αντόνιο Αδάν, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον πρώην τερματοφύλακα της Ρεάλ Μαδρίτης. Το μηδέν έμεινε μέχρι τέλους και οι δύο ομάδες έδωσαν νέο ραντεβού στη φάση των 16 του Copa del Rey.

Μπέτις (4-2-3-1): Αδάν, Μολινέρο (84′ Βαρέλα), Γκονθάλεθ, Βέστερμαν, Βάργκας, Πετρός, Εντιαγέ, Θεχούδο, Θεμπάγιος (76′ Ντιγκάρ), Χοακίν (70′ Φαν Βόλφσβινκελ), Κάστρο

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Μαριάνο, Ραμί, Κολοντζιεϊτσάκ, Τρεμουλινάς, Κρον Ντέλι (60′ Ιμπόρα), Κριχόβιακ, Βιτόλο, Μπανέγα, Κονοπλιάνκα (72′ Ρέγες), Γκαμεϊρό (82′ Γιορέντε)
Η Βαλένθια ολοκλήρωσε το 2015 δίχως ήττα στο πρωτάθλημα μέσα στο “Μεστάγια”, για πρώτη φορά από το 1981. Παρ’ όλα αυτά, το κοινό αποδοκίμασε μερικώς την εμφάνιση των παικτών της και το τελικό 2-2 με αντίπαλο τη Χετάφε, που αφήνει τις “νυχτερίδες” ακόμα πιο μακριά από τις θέσεις που θα τις επαναφέρουν στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Ο Γκάρι Νέβιλ προερχόταν από την πρώτη νίκη της προπονητικής καριέρας του, στο Copa del Rey επί της Μπαρακάλδο, ωστόσο βρέθηκε να χάνει με 1-0 μόλις στο 10ο λεπτό από το γκολ του Πάμπλο Σαράμπια.

Ο Πάκο Αλκάθερ ισοφάρισε άμεσα (15′), αλλά ο Λαφίτα έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Μαδριλένους στο 22′, με τη Βαλένθια να δέχεται σε 22 λεπτά ένα εντός έδρας γκολ λιγότερο σε σχέση με όλη την προηγούμενη σεζόν. Η παρουσία του Νέβιλ παραδόξως έχει κάνει πιο επιθετική την ομάδα και αυτό φάνηκε από την ευκολία με την οποία ήρθε η ισοφάριση του Σάντι Μίνα, ένα λεπτό αφότου αντικατέστησε τον τραυματία Χοσέ Γκαγιά. Στο 2ο ημίχρονο, όμως, η καθυστερημένη είσοδος του Άλβαρο Νεγρέδο και του Ροντρίγκο ντε Πάουλ δεν βοήθησαν στην αναζήτηση της νίκης και το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Βαλένθια (4-3-3): Ντομένετς, Μπαραγάν, Μουστάφι, Αμπντενούρ, Γκαγιά (34′ Μίνα), Γκόμες, Παρέχο, Μπαρμπόσα (85′ Ντε Πάουλ), Κανσέλο, Αλκάθερ, Πιάτι (73′ Νεγρέδο)

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Σουάρες, Κάλα, Αλέξις, Λάγο (60′ Γιοντά), Ροντρίγκεθ, Λασέν, Σαράμπια, Βίκτορ (69′ Λεόν), Λαφίτα, Στσέποβιτς (80′ Βάθκεθ)