Home SPORTS NEWS Γλύτωσε το σοκ η Ρεάλ

Γλύτωσε το σοκ η Ρεάλ

ramos-realmadrid

Τελευταία φορά που η Ρεάλ Μαδρίτης επισκέφθηκε την έδρα της Λας Πάλμας στο πρωτάθλημα ήταν το 2001. Τότε, ο Ζινεντίν Ζιντάν είχε σκοράρει, αλλά οι “μερέγκες” ηττήθηκαν με 4-2. Δεκαπέντε χρόνια μετά, ο “Ζιζού” πανηγύρισε ως προπονητής της ομάδας τη νίκη με 2-1, μία νίκη όμως με απόδοση αντίστοιχη εκείνης στην αρχή της χιλιετίας. Παρότι παρατάχθηκαν με Κριστιάνο Ρονάλντο και Γκάρεθ Μπέιλ, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν έμπνευση, δεν είχαν δημιουργία και στηρίχθηκαν σε αυτό που είναι πιο αποτελεσματικοί από οποιαδήποτε άλλη ομάδα στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα, στις στημένες φάσεις. Σε κόρνερ από δεξιά, ο Σέρχιο Ράμος πρόλαβε τον Ρονάλντο, πήρε την κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι στέκονταν καλά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας κλείσει όλους τους διαδρόμους. Οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές για τις δύο ομάδες και μάλιστα, όσο κυλούσε ο χρόνος, η δράση μεταφερόταν στο γήπεδο της Ρεάλ. Η πίεση των παικτών του Κίκε Σετιέν “καρποφόρησε” στο 87ο λεπτό, όταν ο Γουίλιαν Ζοζέ με πλασέ σκόραρε απέναντι στην ομάδα που τον έφερε στην Ισπανία από τη Σάντος. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ακόμα ένας παίκτης που έκανε το ταξίδι από τη Βραζιλία στη Μαδρίτη, ο Κασεμίρο, ανέκτησε το προβάδισμα για λογαριασμό της Ρεάλ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή: Contra.gr