Home DON'T MISS Έκανε το νταμπλ η Μπαρτσελόνα, νικώντας στον τελικό τη Σεβίλλη 2-0 στην...

Έκανε το νταμπλ η Μπαρτσελόνα, νικώντας στον τελικό τη Σεβίλλη 2-0 στην παράταση

barca

Κυπελλούχος Ισπανίας για την περίοδο 2015-16 είναι η Μπαρτσελόνα, που κέρδισε στην παράταση του τελικού τη Σεβίλλη με 2-0. Οι Μπλαουγκράνα έκαναν το νταμπλ και μάλιστα δεύτερο συνεχόμενο, κάτι που κατάφεραν μόλις ακόμη μια φορά στην ιστορία τους, τις περιόδους 1951-1953. Το φετινό είναι το 28ο Κύπελλο που κατακτά η Μπάρτσα, μετρώντας τα περισσότερα στο θεσμό.

Στα του αγώνα, οι Καταλανοί μπήκαν δυνατά, είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως όλα άλλαξαν όταν στο 36ο λεπτό Χαβιέρ Μασεράνο αντίκρισε (ορθά) την κόκκινη κάρτα. Η Σεβίλλη, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, πίεσε για ένα γκολ που όμως δεν ήρθε. Οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Μπανέγα δέχθηκε και αυτός απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό, ο Άλμπα εκμεταλλεύτηκε την άψογη μπαλιά του Μέσι και άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Το Κύπελλο κλείδωσε ο Νευμάρ σκοράροντας στις καθυστερήσεις της παράτασης, πάλι μετά από ασίστ του Μέσι.